Izrael;Benjamin Netanjahu;

2019-09-09 10:30:00

Baráti kölcsönt kaphat a meghallgatásához Netanjahu

A kétmillió dolláros támogatás folyósítására Matanjahu Engelman, az izraeli számvevőszék új elnöke adott engedélyt.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, alighogy átesik a bizonytalan kimenetelű, szeptember 17-i parlamenti választásokon, máris felkészülhet arra, hogy Avicháj Mandelblitt legfőbb ügyész három korrupciós ügyben október 2-án vádat emel ellene.

Ez csak akkor nem történik meg, ha a rendőrségi nyomozás alapján elkészített, a bírósághoz benyújtandó vádiratok okafogyottá válnak, mert előtte az ügyvédi segédlettel zajló meghallgatás során a kormányfő ráveszi a legfőbb ügyészt a vádak ejtésére. Az ügyvédi munkának azonban jelentős költségei vannak, amit Benjamin Netanjahu egyik barátja, Spencer Partridge amerikai zsidó ingatlanmágnás fedez – írta a Jediot Aharonot című izraeli újság. A kétmillió dolláros támogatás folyósítására Matanjahu Engelman, az izraeli számvevőszék új elnöke adott engedélyt.

Az ügy előzménye, hogy a számvevőszék illetékes bizottsága korábban háromszor is elutasította Benjamin Netanjahunak ezt a kérését, mert a miniszterelnök nem mutatta be az általuk bekért dokumentumokat anyagi helyzetéről, valamint kapcsolatáról az amerikai üzletemberrel, hogy kizárhassák az esetleges összeférhetetlenséget.

Egy korábbi döntés alapján az új kölcsönből a kormányfőnek vissza kell fizetnie az unokatestvérétől, Nathan Milikowskytól a számvevőszéki bizottság jóváhagyása nélkül kapott háromszázezer dollárt, valamint vissza kell adnia a Partrige által számára megvásárolt öltönyöket, vagy azok ellenértékét.  

Egy izraeli civil szervezet szerint ugyanakkor Engelman magatartása meglepő és felettébb gyanús. A számvevőszéki elnök egyrészt az utóbbi napokban úgy döntött, hogy a választások előtti érzékeny időszakra hivatkozva befagyasztja a már elkészült, a kormányzatot bíráló jelentések közzétételét, másrészt az illetékes számvevőszéki bizottság korábbi véleményével ellentétes, ügydöntő határozatot hozott Netanjahu kölcsöne ügyében. 

Augusztusban egyébként lemondott a számvevőszék engedélyezési bizottságának több tagja, tiltakozásul Engelman engedékenysége miatt. Az új számvevőszéki elnök ekkor „reformot” hirdetett, több mint duplájára emelte a bizottság tagjainak számát, és nem jogászokat hívott a bizottságba, hanem – a 13-as kereskedelmi tévé beszámolója szerint – a kormányzó Likuddal és Netanjahuval azonosuló közszereplőket.

Gidi Weitz, a Háárec szakértője szerint miniszterelnökkel szemben ennyire engedékeny, amellett pedig a korrupciós osztály felszámolását is tervező Engelman kiválasztása a demokratikus fékek és ellensúlyok leépítésének újabb állomását jelenti Izraelben, és kérdéses, hogy a számvevőszék elég kritikus lesz-e a kormányzattal szemben.