Még mindig gólra játsszák a futballt

2019.09.09. 22:47

Fotó: Koncz Márton / Népszava
A magyar labdarúgó-válogatott hiába volt jobb szinte minden mutatóban Szlovákiánál, mégis 2-1-es vereséget szenvedett a Groupama Arénában.
Mindkét csapat szempontjából sorsdöntő mérkőzést vívott egymással a magyar és a szlovák labdarúgó-válogatott az Európa-bajnoki selejtezősorozat 5. fordulójában. Egyik fél sem a legjobb előjelekkel hangolt: a magyarok Montenegró vendégeként szenvedtek 2-1-es vereséget felkészülési mérkőzésen, míg a szlovákok a világbajnoki ezüstérmes horvátoktól kaptak ki 4-0-ra az Eb-selejtezőben.
A gólzáporos siker után a horvátok elbízhatták magukat, ugyanis hétfőn mindössze 1-1-es döntetlenre voltak képesek az ez idáig pont nélkül álló Azerbajdzsán vendégeként. A horvátok tizenegyesből ugyan hamar vezetést szereztek Luka Modric révén, Tamkin Khalilzade hajrában szerzett találata egy pontot ért a hazaiaknak.
Ekkor még egy óra volt hátra a magyar-szlovák meccs kezdő sípszójáig, azonban a lelátón hely foglaló mintegy háromezer ember örömujjongásban tört ki azt eredményről értesülve. A bemelegítő szlovák kapusokat hangos füttyszó, majd a „sz.r Szlovákia” rigmus fogadta, amit követett a „nincs hazátok, szlovákok nincs hazátok”, a műsorközlő nem szólt közbe. A 20 órakor egyszerre melegíteni érkező mezőnyjátékosokat már félig telt látók fogadták, ekkor jöttek meg a vendégdrukkerek is, a fogadtatást el lehet képzelni...
Marco Rossi, a magyar válogatott szövetségi kapitánya – aki hétfőn ünnepelte 55. születésnapját – betartotta vasárnapi ígéretét, nem kockáztatott sokat a kezdőcsapat kijelölésekor, a rendelkezésre álló játékosokból papíron a legerősebb kezdő tizenegyet küldte pályára: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Willi Orbán, Baráth Botond, Kádár Tamás – Kleinheisler László, Nagy Ádám – Dzsudzsák Balázs, Szoboszlai Dominik, Sallai Roland – Szalai Ádám.
Az első lehetőségre az 5. percig kellett várni, Kleinheisler kapta üresen a labdát a tizenhatoson belül, lövése azonban meglehetősen gyengécske volt. Három percre rá a magyar háló zörrent meg, Bozenik talált be, ám jócskán lesen kapta a labdát, így maradt a 0-0. Az első negyedóra végére kirajzolódott, hogy a magyar csapat ugyan nem esett neki ellenfelének, de mindenképp kezdeményezőbben lépett fel. Antonio Mateu Lahoz játékvezető eközben vasszigorral fegyelmezte a csapatokat, még nem telt el 20 perc, mikor már három sárga lapot is kiosztott. A 24. percben Szalai villant meg, Dubravka azonban ezúttal is hárított.
A 30. percben kényszerűségből kellett cserélnie Rossinak, Lovrencsics egy sprintnél meghúzódott, Bese Barnabás állt be a helyére. Az első játékrész hajrájában egyre inkább feljavultak a vendégek, a 40. percben pedig meg is szerezték a vezetést, Mak talált be hat méterről – noha előtte Bozenik lesen ért labdába… (0-1)
Nem örülhettek sokáig a szlovákok, ugyanis az 50. percben Szoboszlai tekert szabadrúgásból, 18 méterről a sorfal fölött a rövid felsőbe. (1-1) A 18 éves középpályás ötödik felnőtt válogatott meccsén megszerezte első gólját címeres mezben. Az 56. percben aztán szinte a semmiből jött egy újabb vendég találat, Bese beragadt, Bozenik pedig a 16-os vonaláról lőtt a rövid alsóba. (1-2) A 61. percben Szalai forgatta meg védőjét a tizenhatosnál, Dubravka azonban újfent védett. Három percre rá Orbán és Baráth ügyetlenkedett a magyar kapu előtt, Mak azonban nyolc méterről a kapu fölé lőtt.
A 65. percben második cseréjét hajtotta végre Rossi, Pátkai Máté jött Nagy helyére. Alig később Dzsudzsák bombáját tolta ki a kapus, a magyar publikum pedig a szlovákok vezetése ellenére űzte-hajtotta a csapatot. Ennek ellenére a magyar játékosok a továbbiakban nem találták az ellenszert, a szlovákok pedig taktikusan próbálták minél többet birtokolni a labdát.
A 85. percben Holender Filip váltotta Kleinheislert, azonban a svájci Lugano támadója sem tudott lendületet adni, így a szlovák válogatott, csakúgy mint márciusban legyőzte a magyar csapatot, amelynek újabb bravúrra, bravúrokra lesz szüksége, ha ott akar lenni a 2020-as kontinensviadalon.

EB 2020, selejtező, E csoport

Magyarország–Szlovákia 1-2 (0-1) Groupama Aréna, vezette: Antonio Mateu Lahoz (spanyol) Gól: Szoboszlai (50.) illetve Mak (40.), Bozenik (56.) Kiállítva: Baráth (90+4) Azerbajdzsán–Horvátország 1-1 (0-1) Baki, Bakcell Aréna, vezette: Schärer (svájci) Gólok: Khalilzade (72.), ill. Modric (11. – 11-esből) 1. Horvátország 5 3 1 1 10-5 10 2. Szlovákia 5 3 - 2 9-7 9 3. Magyarország 5 3 - 2 7-6 9 4. Wales 4 2 - 2 4-4 6 5. Azerbajdzsán 5 - 1 4 5-13 1

„Leclerc nagyszerű monzai győzelmével nyugdíjba küldte Vettelt”

2019.09.09. 14:32

Fotó: Jose Breton / AFP/NurPhoto
A 21 éves monacói pilóta vasárnapi sikerével Alberto Ascari, John Surtees, Michael Schumacher és Fernando Alonso nyomdokába lépett.
Charles Leclerc az elmúlt bő egy hétben a maximumot nyújtotta: mindkét versenyen a pole pozícióból indulva győzött. A 21 éves monacói a legfiatalabb Ferrari-pilóta lett, aki istállója hazai pályáján nyerni tudott – ráadásul első próbálkozásra. Vasárnapi sikerével Alberto Ascari, John Surtees, Michael Schumacher és Fernando Alonso nyomdokába lépett, és a tizenegyedik Ferrari-pilóta, akit Monzában elsőként intettek le. Leclerc ráadásul az összetett pontversenyben is csapattársa, Sebastian Vettel elé került.
„Leclerc nagyszerű monzai győzelmével nyugdíjba küldte Vettelt” – írta hétfői számában a Marca, spanyol lap. A 32 éves német pályafutása mélypontjára került, a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff azonban továbbra is úgy véli, Vettel képes lesz visszatalálni a helyes útra.
„Ő egy négyszeres világbajnok, és a különbség a nagyszerűek és a jók között éppen az, hogy fel tudnak állni a padlóról is. Nekem pedig semmi kétségem afelől, hogy ő képes erre” – fogalmazott.
Vettel az elmúlt egy évben már kilenc büntetőpontot kapott, s amennyiben Szingapúrban, Oroszországban vagy Japánban további hármat begyűjt, akkor automatikusan jön a futameltiltás.
Monacói csapattársa is feszegette a határokat Monzában, azonban megúszta figyelmeztetéssel. „Ausztria óta világos, hogy egy kicsit tovább elmehetünk védekezés és előzés közben, és igen, ez agresszivitás kérdése. Nyilvánvalóan nagyon határeset volt, de… igen, nagyon örülök, ha versenyezhetünk így” – mondta Leclerc, aki úgy érezte, a leszorításnál elég helyet hagyott Lewis Hamiltonnak.
Az eset kapcsán megszólalt a vb-pontversenyben vezető brit pilóta is, aki bevallotta, másképp reagált volna, ha már eldőlt volna a bajnokság. „Nem mozdultam volna, és akkor összeütközünk” – mondta Hamilton, aki a rádióban még élesen bírálta a monacóit, a futam végeztével azonban már higgadtabban fogalmazott.
„Nincs problémánk egymással, most először csatáztam vele ilyen keményen. Ilyenkor meg kell tanulni, mire készüljünk az illetővel különböző szituációkban. Lehet, hogy másképp kell helyezkedni, és legközelebb jobban fogok reagálni” – tette hozzá.
Ugyan a Ferrari Leclerc-nek köszönhetően zsinórban két futamot is megnyert, a monacói pontosan tudja, hogy a folytatásban küszködni fognak, lévén a következő szingapúri utcai pálya nagyon nem fekszik a maranellói istállónak.
„Számítottunk arra, hogy a spái és a monzai igazán jó versenyek lesznek az autónk számára, ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a következő pár helyszín sokkal nehezebb lesz” – tekintett előre.

Nagy a tét a magyar–szlovák selejtezőn, Eb-t érhet a bravúr

2019.09.09. 11:45

Fotó: Molnár Ádám / Népszava
Végleg nem dől el semmi, de meghatározza a további irányt mindkét válogatott számára a ma esti magyar-szlovák labdarúgó Európa-bajnoki selejtező.
A győztes nem lesz biztosan ott a jövő nyári labdarúgó Európa-bajnokságon, a vesztesnek sem kell végleg lemondania arról, hogy eljusson a kontinenstornára, amelyen három csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt Budapesten rendeznek. Ettől függetlenül természetesen nagy a tét a ma esti (tv: M4 Sport 20.45) magyar-szlovák labdarúgó Eb-selejtezőn. A felfokozott várakozás érthető, hiszen a magyarok csak rosszabb gólkülönbségük miatt állnak Horvátország mögött a második helyen selejtezőcsoportjukban, de nagyon jó lenne, ha a találkozó kizárólag a futballról szólna. Hiszen nem is történik más, mint két csapat játszik egymással egy tétmeccset.
A különböző szurkolói csoportok oldalain a drukkerek ezt a mérkőzést háborúnak tekintik, ennek csitítása minden érintettnek – politikusnak, sportvezetőnek – kötelessége lenne, függetlenül attól, hogy mit tesz (vagy nem) a másik fél. A magát a rasszizmus és kirekesztés elleni küzdelem élharcosának tekintő Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) semmilyen formában nem hívta fel a figyelmet a mérkőzés előtti napokban a sportszerű szurkolás fontosságára, és az sem titok, hogy nem is tesz semmit, ha a lelátón hallhatók lesznek a másik országot gyalázó rigmusok. A műsorközlő erről hallgat majd, hogy ne kelljen dokumentálni, mi hangzott el, és így nem büntet az európai szövetség. Az MLSZ-ben azért imádkoznak, hogy ne durranjanak petárdák, ne legyen füstbomba a lelátón, mert azt nem lehet eltitkolni. Ilyen a magyaros harc a rasszizmus és gyűlölet ellen.
A két válogatott csütörtöki (magyar) és pénteki (szlovák) fellépései szörnyen sikerültek. A hazai együttes esetében vigaszt jelenthet, hogy a montenegrói 2-1-es vereséget barátságos mérkőzésen szenvedte el (szenvedett az is, aki végignézte a kilencven percet), a különbség lehetett volna nagyobb is a hazaiak javára. Ennek természetesen semmi jelentősége sem lesz, ha a magyarok nyernek (vagy legalább nem kapnak ki) hétfő este.
Erre az esély még akkor sem túl nagy, ha a szlovákok pénteken a horvátok elleni hazai selejtezőjükön 4-0-ás vereséget szenvedtek és csak egy idegenbeli győzelemmel nem kerülnek komoly hátrányba az Eb-szereplést érő első két helyért folyó versenyben. Viszont az is igaz, hogy a magyar válogatott a Groupama Arénában legyőzte már a nála sokkal erősebb világbajnoki ezüstérmes horvátokat és a szintén esélyesebbnek tartott walesieket is.
Egy újabb bravúr elérhető közelségbe hozná az Eb-részvételt jelentő első két helyet a csoportban. Azt azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni, a szlovák együttesben magasabban jegyzett játékosok szerepelnek, mint a magyarban, és nem véletlenül. Ezért a magyar siker nem elvárható, nem magától értetődő. Ettől persze nagyon tudunk majd örülni neki, ha ennek ellenére megszületik.

BL-elődöntőt is vezetett a spanyol bíró

Nagy nevű, nemzetközileg ismert és elismert játékvezetőre bízta az európai szövetség a magyar-szlovák találkozót. A 42 éves spanyol Mateu Lahoz fújta a sípot az előző szezonban többek között a Tottenham-Ajax Bajnokok Ligája-elődöntőn. A magyar válogatottnak még nem vezetett mérkőzést, a szlovákoknak kellemes emlékük van róla: 2017. szeptember 1-jén Lahoz volt a bíró, amikor világbajnoki selejtezőn 1-0-ra nyertek Szlovénia ellen.

A csoport állása

E csoport, 4 forduló után: 1. Horvátország 9 pont (9-4) 2. Magyarország 9 (6-4) 3. Szlovákia 6 (7-6) 4. Wales 6 (4-4) 5.  Azerbajdzsán 0. Hétfőn Wales lesz szabadnapos, Horvátország Azerbajdzsánban lép pályára. A selejtezősorozat lezárása után az első két helyezett vesz részt az Európa-bajnokságon, de a többiek számára sem veszett el minden remény. A Nemzetek Ligája rájátszásában még négy együttes kivívhatja a részvételi jogot az Eb-n. Az NL-ben kiveszik a résztvevők közül az Eb-re eljutott válogatottakat, a többieket az NL csoportküzelmeiben elért eredményeik alapján rangsorolják, ezt követően dől el, hogy kik kapnak egy újabb esélyt az Eb-szereplésre a rájátszásban jövő tavasszal.