Spanyolország;Pedro Sánchez;Pablo Iglesias;

2019-09-11 08:55:00

Közeledhet az előrehozott választás Spanyolországban

Sánchez azt akarja elérni, hogy kisebb regionális pártok segítségével a szocialisták abszolút többséget szerezzenek.

Mindössze két hete maradt Pedro Sánchez spanyol ügyvezető miniszterelnöknek arra, hogy a radikális baloldali Podemos képviselőinek szavazataival miniszterelnökké válasszák. Ha ez nem sikerül, feloszlatják a parlamentet, és novemberben ismét előrehozott választást rendeznek.

Jelenleg semmi jel sem utal arra, hogy Sánchez pártja, a szocialista PSOE képes lesz megállapodni Pablo Iglesias tömörülésével. Július végén már úgy látszott, sikerül közös nevezőre jutniuk, miután Iglesias jelezte, nem törekszik kormányzati pozícióra, a megállapodás azonban elmaradt, így a július 25-én tartott bizalmi szavazáson Sánchez nem járt sikerrel. Az alkotmány alapján azonban a kormányfő tovább próbálkozhatott.

Azóta azonban a két párt nemhogy nem közeledett, hanem annyira megromlott a viszony, hogy Sánchez nem is beszél Iglesiasszal. Már az is némi előrehaladásként értékelhető, hogy a spanyol szocialisták vezetője legalább tárgyalóküldöttséget menesztett a Podemoshoz. Ám a hétvégén megtartott ötórás tanácskozáson a jelenlévők elbeszéltek egymás mellett, semmiféle eredményre sem jutottak – közölte a Podemos egyik tagja. A vita alapja: a Podemos kizárólag azzal a feltétellel szavazna bizalmat Sáncheznek, ha párt a kormány tagja lenne, s a radikálisok is delegálhatnának minisztereket. Sánchez azonban azt közölte, sem koalíciót, sem előrehozott választást nem akar, hanem egy harmadik utat. Ezzel 370 pontból álló programjára gondolt, amely egy formális koalíciókötés nélküli együttműködést jelentene.

Az ügyvezető kormányfő korábban többféle módon próbált meg nyomást gyakorolni a Podemosra. Nyáron olyan szervezetek képviselőivel találkozott, amelyek hagyományosan közel állnak Iglesias pártjához. Ennek az lett az eredménye, hogy a szocialisták a kormányprogramba átvettek néhány olyan pontot is, amely a baloldali radikálisok elképzelései között is szerepel. Az El País plágiumkereső szoftver segítségével bizonyította, hogy szó szerint emeltek át passzusokat az ő programjukból. A szocialisták vissza akarják vonni a konzervatívok által elfogadott munkaerőpiacot érintő törvényeket, meg akarják akadályozni a lakásárak további emelkedését, emelnék a nyugdíjakat, és többet tennének a környezetvédelemért.

A PSOE azt reméli, hogy a Podemos az utolsó pillanatban mégis meggondolja magát. A spanyolok nem örülnének egy idő előtti voksolásnak, elegük van abból, hogy négy év alatt már negyedszerre kell(ene) az urnákhoz járulniuk. Nem is kockázat nélküli Sánchez fellépése. A választók ugyanis az urnáknál állhatnak bosszút azért, hogy láthatóan nem törekszik ütőképes koalíció létrehozására. Sánchez nyilvánvalóan azt akarja elérni, hogy néhány kisebb regionális párt segítségével a szocialisták abszolút többséget szerezzenek a következő voksoláson, erre azonban nem nagy az esély. A felmérések szerint a szocialisták támogatottsága 31-34 százalékos, a konzervatív Néppárté 18-20 százalék, a liberális, de a konzervatívokhoz húzó Ciudadanosé 12-14 százalék, a Podemosé 12-14 százalék, a jobboldali radikális Voxé pedig 7-10 százalék. Ezekből az adatokból kitűnik, semmiféle garancia sincs arra, hogy egy előrehozott választás tiszta politikai viszonyokat teremtene. Vagyis minden kezdődhetne elölről.