A nyilatkozatot a 450 fős törvényhozás 325 tagja támogatta - írja az MTI. A Moszkva-barát Ellenzéki Platform - Életért frakciónak viszont egy képviselője sem szavazott az előterjesztésre - jelentette az UNIAN ukrán hírügynökség.
Bohdan Jaremenko, a parlament külügyi bizottságának elnöke a szavazás előtt felszólalva hangsúlyozta, hogy a szeptember 8-án Oroszország által a Krímben tartott választásokat már több ország törvénytelennek minősítette.
"Nyilatkozatunk nem hozza vissza a Krímet, de egyértelműen megmutatja, hogy bármilyen összetételű is a Verhovna Rada (ukrán parlament), bármilyen frakciók alkossák is, nem változik Ukrajna nemzeti elkötelezettsége megszállt területeinek visszaszerzésére, ott élő állampolgárainak visszahozatalára ukrán családunkba" - hangsúlyozta Jaremenko. Hozzátette: ez jelzés arra, hogy Ukrajna e tekintetben nem változtat politikáján.
Az ukrán külügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében felszólította Ukrajna nemzetközi partnereit, hogy növeljék a nyomást Oroszországra a Krím félszigeten tartott választások miatt. A tárca arra is rámutatott, hogy Oroszország a választásokat törvénytelenül, a nemzetközi jog megsértésével rendezte meg az általa - az ukrán hivatalos megfogalmazás szerint - "ideiglenesen megszállt" félszigeten.
Kijev a külügyi közleményben arra figyelmeztetett, hogy a szankciós nyomás enyhítésére irányuló bármely lépés "csak megerősíti büntethetetlenségének hitében, és újabb jogsértések elkövetésére ösztönzi a megszálló államot".
Az Ukrajinszka Pravda hírportál közlése szerint a krími parlament, illetve helyi települési tanácsok tagjait választották meg az Ukrajnától 2014-ben Oroszország által önkényesen elcsatolt félszigeten.