foci;közbeszerzés;óvodások;

Képünk illusztráció

- Közérdek az állami cég szerint, hogy az ovisokból mini focistákat csináljanak

Több mint 700 millióból vesz sportszercsomagot óvodásoknak egy állami vállalat: a pakk focilabdát, mezt, és kaput is tartalmaz.

A Közbeszerzési Döntőbizottság egy folyamatban lévő eljárás ellenére engedélyezte, hogy az állami sportbeszerző cég 730 millióért szerződjön sportszercsomagok megvásárlására az ovis labdaprogramhoz. Az indok: kiemelkedően fontos közérdek – tudta meg a hvg.hu

A lap szerint a fenti összegért 2134 darab sportszercsomagot vesz az állami BMSK (Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési) Zrt – az erről szóló hirdetmény még nem jelent meg a közbeszerzési értesítőben, de az ajánlatok elbírálását már lezárták.

A döntőbizottság engedélyére azért volt szükség, mert a közbeszerzési eljárásban érvénytelennek nyilvánított ajánlatot tevő Dalnoki Sport Kft. megtámadta a BMSK döntését. A KD augusztus 29-én indította meg a jogorvoslati eljárást a Dalnoki Sport kezdeményezésére, a BMSK szeptember 3-án kérelmezte, hogy ennek ellenére szerződést köthessen a győztesnek kihozott céggel. A KD egy nappal később már engedélyezte is a szerződéskötést, a Dalnoki Sport pedig 6-án visszavonta kérelmét - írja a lap.

A BMSK arra hivatkozott, hogy a sportszercsomagok beszerzése (méghozzá azonnali beszerzése) „halasztást nem tűrő, kiemelkedően fontos közérdek” – a KD pedig elfogadta ezt.

Alkotmányos kötelezettségre hivatkoztak

A BMSK érvelése zanzásítva és pontokba szedve:

• A kormány határozatot hozott az ovis labdaprogram megvalósításáról – még 2018 végén, a projektre kerek egymilliárd forintot irányoztak elő.

• „A program célja, hogy az ország teljes területén, valamennyi óvodában […] hozzáférhetővé váljanak a gyermekek számára a sportszerek, illetve azok használatával elérendő örömteli testmozgásos foglalkozások.”

• „A program megvalósulásával várhatóan növekszik a sportoló gyermekek száma, javul a résztvevő gyermekek egészségi állapota, kialakul az igényük a rendszeres testmozgásra, valamint általános képességfejlesztésük valósul meg.”

• Előbbi különösen fontos, mert az OECD adatai alapján az Európai Unió országain belül „Magyarországon az egyik legmagasabb a túlsúlyos és elhízott felnőttek aránya”, orvosi szakmai véleményekre alapozva a „szellemi és lelki fejlesztést már az óvodában meg kell kezdeni”.

• „Az óvodás korú gyermekekkel a játékokon keresztül megszerettethető a sport.”

• „A fentiek egyúttal alkotmányos kötelezettséget is jelentenek, amely levezethető az Alaptörvényből”, amelynek XX. (1) bekezdése alapján „Mindenkinek joga van a testi - lelki egészséghez”.

• A szerződés megkötése halaszthatatlan, mert a nevelési év az óvodákban szeptember 1-ével kezdődik, ráadásul a kormányhatározat a 2019-es évre adta a beszerzéshez szükséges forrást.

• Ha „a szerződés megkötése bármilyen késedelmet szenved, úgy az óvodák csak később tudják a sportszercsomagot megkapni, így a program által elérni kívánt cél megvalósítása is csak később kezdődhet meg.” 

Labda, kapu, mez

Ami az ovisok „örömteli testmozgását” lehetővé tevő csomagokat illeti, a teljesség igénye nélkül az alábbi dolgokat tartalmazzák:

• könnyített (290 gr) focilabda, 20 db,

• megkülönböztető mez, 16 db,

• önfelálló kapu, nagy, 4 db,

• összehajtható kapu, nagy, 4 db,

• 2 az 1-ben kapu és lábtenisz szett labdával és pumpával, 2 db,

• 2 az 1 -ben profi edzőszett, vízzel, vagy homokkal tölthető bázissal, 2 db,

• 4 az 1-ben edző állomás, 2 db. 

 A közbeszerzés nyertese egyébként a debreceni Katker 2005 Kft. lett. A (többek közt) sportszer kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó vállalat ettől a szerződéstől függetlenül sem teljesít rosszul az állami szféra sportos közbeszerzésein: idén már kettőt nyertek (mármint az ovis labdaprogramon kívül):

• 250 millió forintért szállítanak sportruházatot, cipőket és kiegészítőket a kézilabda-szövetségnek;

• 20 millió forintért ők szerelik fel sport- és testnevelési eszközökkel a közpénzmilliárdokból felhúzott, nagyjából önkormányzati, de busás tandíjjal működő Debreceni Nemzetközi Iskolát.

A Katker az elmúlt években nemcsak állami megrendeléseket, de uniós pályázatokat is nyert. Egy alkalommal 40 millió forintot eszközök és szerszámok beszerzésére kondiparkok gyártási volumenének felfuttatásához. Másik alkalommal pedig 15 millió forintot két gumilap-gyártógépre és két gumitégla-gyártó formaszerszámra.

Tiszta kézzel – ez az egyik szlogenje a Csömörön induló fideszes polgármester-jelöltnek, akinek üzleti karrierjét felszámolt és fantomizált vállalkozások kísérték.