Bioritmus;oltás;vakcina;HPV;

- Máig kérhető a HPV elleni oltás

Csütörtökig kérhetik a 12. életévüket betöltött lányok szülei az iskolákban a HPV elleni oltás térítésmentes beadását.

Csütörtökig viheti be az iskolába az a 46 ezer hetedikes lány a HPV elleni oltás beadásába beleegyező szülői nyilatkozatot. A vakcinát a 12. életévüket betöltött lányok szülei igényelhetik térítésmentesen az iskolákban.

Elsőrendű fontosságúnak nevezete az immunizálás felgyorsítását az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC). A közleményükben, amelyről az MTI számolt be, hangsúlyozták: a HPV (humán papillomavírus) okozta rákos megbetegedések kialakulásának mintegy 92 százaléka megelőzhető a védőoltással.

Az oltás biztonságosságát és hatékonyságát hangsúlyozva Schaff Zsuzsa akadémikus, az MTA Orvosi Tudományok Osztálya rendes tagja a tudomány.hu-nak adott interjújában azt mondta, a fejlett országokban már évekkel ezelőtt bevezették a fiatal lányok és egyes országokban a fiúk HPV elleni vakcinációját. Ausztráliában a védőoltást 2007-ben kezdték adni a 12-13 éves lányoknak, illetve felmenő rendszerben a 14–26 éves korú lányoknak és nőknek, majd a programot 2013-ban a fiúkra is kiterjesztették. Ennek köszönhetően a legveszélyesebb HPV-törzsek előfordulása 10 év alatt 92 százalékkal csökkent az oltott lányok körében. A méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok gyakorisága pedig már 7 év alatt felére csökkent. Mint az akadémikus elmondta, a WHO folyamatosan nyomon követi a vakcinák biztonságosságát, 2017-es jelentésében „kiemelkedően jónak” minősítette. 

Bár a védőoltás 9 éves kortól bármilyen életkorban nemtől függetlenül beadható, a leghatékonyabb védelmet a szexuális élet megkezdése előtt nyújtja. A nemzetközi ajánlások 11-12 éves kor körül javasolják a HPV elleni védőoltás beadását. 

A mellékhatásokra vonatkozó kérdésre az akadémikus azt válaszolta, elég hosszú ideje vizsgálják a vakcinációban részesülteket ahhoz, hogy az esetleges „hosszútávú” mellékhatások is kiderüljenek. Az esetleges neurológiai megbetegedések kialakulására vonatkozó híresztelések nem bizonyultak valósnak: nem találtak összefüggést a megbetegedések és az oltás között. 2003 óta, amióta klinikai vizsgálatokat végeznek, súlyos mellékhatásokra nem derült fény.

Magyarországon 2007 óta van forgalomban a kétkomponensű, 2015 óta pedig a kilenckomponensű oltás. 2014 óta a 12. életévüket betöltött lányoknak térítésmentes a legszélesebb körű védelmet nyújtó, kilenckomponensű HPV elleni vakcina beadása, mindenki más számára orvosi vényre, patikában vásárolható meg a vakcina.  

A Kossuth-díjas építész, díszlettervező, egykori SZDSZ-alapító életének 71. évében halt meg.