olimpia;divat;design;formaruha;

- Nem a zászlót tekerik magukra - Elkészült az olimpikonok formaruhája

A Nubu ruháit viselhetik a magyar olimpikonok és paralimpikonok a jövő évi, tokiói játékokon. A vízfestékszerű, átmenetes színhasználat és a jó szabásminta előnyére válik a kollekciónak.

A magyar identitás, a márka megjelenése és a rendező ország iránti tisztelet találkozik a tervezők szerint a kollekcióban, amelyet a 2020-as tokiói játékok megnyitó és gálaünnepségén visel majd a magyar küldöttség. A divatszakma szakembereiből, valamint olimpikon sportolókból álló zsűri hozott döntést arról, miben képviselje az országot az olimpiai csapat. (A pályázatot a Magyar Olimpiai Bizottság írta ki.) A nyertes pályázat a Nubu divatcégé lett, megelőzve a nyolcak közül kikerült shortlistes Nanushka, illetve Tomcsányi kollekciókat, akik neve szintén ismerős lehet mindazoknak, akik kicsit is figyelemmel kísérik a hazai divatvilág alakulását.

Nagyon örülök neki, nekem is ez volt a kedvencem – válaszolt lapunk megkeresésére Huszka Ági stílusszakértő és stylist, amikor közöltük vele a hírt, a Nubu kollekcióját viselik majd a 2020-as tokiói olimpia résztvevői. – Ez a kollekció volt a leginkább letisztult, noha mindegyiknél átjött a tervező saját stílusa. Nagyon tetszik a vízfestékszerű, átmenetes színhasználat, ami nem bonyolította túl a mintát. A ruhák szabása is alapvetően jó irányt képvisel, nem nagyon feszesek: bővebb nadrág, derékban összefogott ruha – részletezte a szakértő. Hangsúlyozta, mivel nagyon eltér a sportolók alkata, nehéz olyan szabásmintát tervezni, ami biztosan mindenkinek jó lesz, ebből a szempontból a nyertes kollekció engedi a legnagyobb mozgásteret. – Ez jól tud mutatni egy 190 centis férfi és egy 155 centis női alakon is.

Nanushka

A szakértő megjegyezte, a Nanushka ruháinak esetében az volt az érzése, hogy a tervező inkább a saját elképzeléseit helyezte középpontba, a kicsit zöld, kicsit narancsos színhasználat nem feltétlenül szerencsés, nem kötődik a magyar csapathoz. – Ráadásul a kollekcióban szereplő lágy, mosott árnyalatok azok, amelyek a lehető legkevesebb embernek állnak jól. A magyarok nagy része inkább élénk, erősebb színeket tud hordani – részletezte. A Tomcsanyi kollekció kapcsán pedig kiemelkedik a retró életérzés, ami meglehetősen jellemző a tervezőre is, jegyezte meg Huszka Ági, hozzátéve, bár nem rossz irányvonal, jól lehet vele játszani, de eléggé behatároló. – A jó megoldások ellenére az egész túlzottan retró hatású, egy nagyon jól öltözött olasz csapat mellett látva ezt a ruhát könnyedén megjelenhetett volna a posztkommunista életérzés felhangja a világsajtóban – emelte ki a stílusszakértő.

A nyertes kollekciónál ugyanakkor egyáltalán nem elcsépelt módon kerültek fel a színek a ruhákra – vélekedik Huszka Ági. – Ki fogjuk szúrni a sportolókat a tömegben messziről, akár a képernyők előtt ülve is, mégsem nyomakszik az ember arcába. Nem olyan, mintha a zászlót vették volna fel – tette hozzá. A fekete-fehér színek megjelenése kapcsán elmondta, ezek abszolút univerzálisak, mindenhez lehet őket társítani, és szinte lehetetlen őket elkerülni még a hétköznapi öltözködés során is.

Tomcsányi

A stylist szerint nincsenek kifejezett tendenciák, nagyon eltérhetnek az egyes években az olimpiai formaruhák. Úgy látja, ez nagyon nemzetfüggő: az ausztrál szigetvilágról érkező sportolóknál előfordulhat a fűszoknyás viselet is, másutt a nemzeti szimbólumokra fókuszálnak, s például az olaszoknál többnyire egy neves olasz divatház tervezi a viseletet, amely gyakran formaruha jellegét is elveszítheti. A Nubu tervezői által hangsúlyozott kimonós jelleg és tiszteletadás kapcsán a szakértő kiemelte, ez szerencsés lépésnek tűnik, mivel a rendező ország, Japán nagyon hagyománytisztelő, és valószínűleg fel is fogják emlegetni a gesztust. – Nagyon érzékeny a divatviláguk, s noha ez van, ahol ez negatívumnak számítana, a japánok kifejezetten szeretik, ha más nemzetek rájuk tekintettel ültetnek át dolgokat az öltözködésükbe.

A tervezők szintén kiemelték, az egyes ruhadarabok a fenntarthatóság jegyében biopamutból és újrahasznosítható anyagokból készültek – ezzel bizonyára sokunkat megörvendeztetve. Huszka Ági szerint ez a jelenlegi, környezettudatosságot előtérbe helyező időszakban mindenképp pluszt jelent, mert segíthet a természetességre törekvő életmódot hétköznapibbá tenni. Ám hozzáfűzte: most még jó üzenet, de tíz év múlva már lehet, hogy elvárás lesz.

A zsűriA pályázatok elbírálásában részt vett Harmati Hedvig, a MOME textiltervező tanszékének vezetője; Maróy Krisztina, a Glamour magazin főszerkesztője; Lakatos Márk, stylist; Nánási Pál, fotográfus; Szilágyi Áron, kétszeres olimpiai bajnok kardvívó; Verrasztó Evelyn, ötszörös Európa-bajnok úszó olimpikon; Varga Katalin paralimpikon kajakozó; és Báthori Zsófia, a MOB marketing menedzsere.

Pénteken tizenhatodszorra startol el a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál. Több magyar film premierjét is itt tartják.