Ahogy a Népszava is megírta, a költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a Szegedi Törvényszéken indult büntetőügyben egyszer már megszüntették a Czeglédy Csaba ellen indított eljárást, mert a jogász-politikus az EP-választásokkor átmenetileg mentelmi jogot kapott, a Demokratikus Koalíció EP-listájának szimbolikus, utolsó helyén szerepelt.
Így a felmerült bűncselekményekről és Czeglédy felelősségéről nem tudott dönteni a bíróság, és csak az eljárás „megszüntetése” maradt törvényes lehetőségként. Aztán a politikus-jogász mentelmi joga megszűnt, hiszen a DK EP-listájának utolsó tagjaként nyilván nem szerzett uniós mandátumot. Ekkor a Csongrád Megyei Főügyészség indítványozta a büntetőeljárás folytatását, amit végül az első fokon eljáró bíróságnak el kellett utasítania, hiszen
A főügyészség aztán ezzel az elutasítással szemben július közepén fellebbezett, a Szegedi Ítélőtábla döntése alapján pedig végül lefolytathatóvá vált a Czeglédy Csaba elleni eljárás. Aztán mindenki várta a szeptember végére ígért előkészítő ülést, de szeptember 10-én közölte a bíróság, hogy megváltozott összetételű tanáccsal október második felében folytatódik az ügy.
A Hvg.hu most azt írja, hogy a háromtagú bírói tanács összetétele azért változott meg, mert kiderült, hogy ketten már részt vettek az eljárás valamelyik korábbi szakaszában,
A bírák maguk léptek vissza, „egyéb ok” miatt elfogultságot jelentettek be.
A lap felhívja rá a figyelmet, hogy egy korábban bemutatott bírósági belső irat szerint szinte minden szegedi bíró – összesen 16 – belefolyt már az ügybe, annak 2015-ös kezdete óta, és csak négy olyan bíró maradt, akiket elvileg nem kellene kizárni az ügyből, de rájuk meg a hatályos ügyelosztási rend miatt csak más típusú ügyeket lehet bízni, így a Szegedi Törvényszék büntetőbírái a további eljárásban nem vehetnek részt.
Czeglédy Csaba nyilatkozott a Hvg.hu-nak. „Két újabb olyan bírát sikerült kijelölni, akiket a Szegedi Ítélőtáblának írt saját levele szerint szintén kizártak az eljárásból. Vagyis a törvényszék továbbra is elvon bennünket a törvényes bíráinktól, ez pedig súlyosan törvénysértő” – állapította meg, majd közölte: megteszi a jogi lépéseket azért, hogy a két új bírót kizárják az eljárásból.
A Hvg.hu azt írja, a politikus-jogász szerint esetleg tudatosan olyan bírókkal próbálkoznak, akik miatt támadható lesz az ítélet. Ezt így indokolta: „Tudják, hogy nem követtünk el bűncselekményt, ezért jobb lenne nekik, ha eljárásjogi hiba miatt nyernénk.” Vagyis Czeglédy elképzelhetőnek tartja, hogy szándékosan „hagyják elvérezni az ügyet”.