A filozófustól, Hérakleitosz tudjuk – többek között -, hogy nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni. Hiszen minden mozgásban van, semmi sem marad változatlan, akárcsak egy folyó, amely szüntelenül áramlik. Egy egészen hétköznapi – vagy talán kitüntetett – hír juttatta eszünkbe ezt az alaptételt. Egy olyan hír, amelynek köze van persze a tévézéshez, egykori sikerekhez és egy műsor utóéletéhez. Szeptember 24-én kedden a XIII. kerületi a Radnóti Miklós Művelődési Központban – ismertebb nevén a RAM Colosseumban – Angyalföldi Hetes címen tartanak előadást.
A kérdés tehát az, hogy a hét ismert ember megpróbálkozik-e mégis a lehetetlennel, hogy ismét ugyanabba a folyóba lépjen. Vagyis megkísérlik feléleszteni az RTL Klub egykori sikeres műsorát, a Heti Hetest. A válasz nyilvánvalóan nem. Az a program 1999 szeptemberében indult, az utolsó adás 2016 decemberében volt. 669 alkalommal jelent meg a képernyőn a „Duna-parti dumaparti”. És azok közül sem volt kettő egészen egyforma, azaz már akkor sem igyekeztek kétszer ugyanabba a folyóba lépni.
Bizonyosan ezúttal sem teszik. Hernádi Judit, Gálvölgyi János, Hajós András, Havas Henrik, Kern András, Kéri László, valamint az egész programot szervező és összefogó Farkasházy Tivadar amúgy sem az unalmas ismétlések emberei. Felidézik természetesen a Heti Hetest, emlékeznek és emlékeztetnek majd az egykori pillanatokra, előre megfontolt szándékkal tisztelegnek immár öt éve halott kollégájuk és barátjuk, Bajor Imre előtt, de bevallottan teljesen újra készülnek.
Nem véletlenül Angyalföldi Hetes a műsor címe és nem is csak azért, mert a XIII. kerületben lépnek fel. Mindannyiuknak erős a kötődése a városrészhez. Páran ott is születtek, néhányuknak ma is az a lakóhelye, de olyan is akad, akinek csak az irodája található Angyalföldön. Ám a tehetségen, az ismertségen kívül összeköti őket a kerülethez tartozás élménye is, amiből akkor sem engednek, ha éppen máshol élnek vagy dolgoznak.
Az pedig egyáltalán nem kétséges, hogy a Heti Hetesnek ma is lenne helye a műsorok között. 13 évig volt az RTL Klub egyik legkedveltebb – sokak által persze gyakran kritizált, sőt támadott – programja. Miután elindult az RTL II, rövidesen oda száműzték, még kitartott négy évig, aztán végleg megszüntették. Hivatalos indoklás nem nagyon hangzott el, beszéltek arról, hogy a forma elfáradt, meg hogy a nézettsége visszaesett és ez mind igaz is volt. Ugyanakkor az biztos, hogy napjainkban is szükség lenne hasonlóra, már csak azért is, hogy ellensúlyozni tudják a Hír TV erősen és tendenciózusan kormánypárti, a mindenkori ellenzéket majdhogynem szélsőjobbról gúnyoló műsorait.
A Heti Hetes a hét híreire épült, azt kommentálta – változó összeállításban – hat ember. Ám nem ez volt a fő erőssége. A résztvevők ugyanis kedvükre anekdotáztak, gyakran – de mindig nagyon kedvesen és emberien – cikizték és néha ki is figurázták egymást. Népszerű színészek, humoristák, közéleti szereplők, újságírók jelentek meg benne, felkészültek voltak, ugyanakkor spontán beszélgetéseket folytattak és érdekes dolgokat mondtak. Frenetikus hangulatot teremtett „elfogott leveleivel” Kern András, vagy dalaival Hajós András. Állandó humorforrást jelentettek Farkasházy Tivadar véget nem érő történetei, amelyek attól emelkedtek meg, hogy a többiek folyton közbeszóltak és ettől az egész ellenállhatatlanul vicces lett.
Sokan emlékeznek Verebes István szurkálódásaira, Havas Henrik sokszor tudálékosságba forduló „polihisztorságára”, Gálvölgyi János mindig ülő megjegyzéseire, vagy éppen Bajor Imre „cikizésére” kopaszodása, vagy alkoholizmusa miatt. Rengeteg jobbnál jobb adás állt össze velük, meg a gyakran feltűnő Hajdu Steve-vel, Váncsa Istvánnal, Alföldi Róberttel és még nagyon sokan másokkal. Ne feledkezzünk meg Jáksó Lászlóról se, aki remekül egészítette ki – műsorvezetőként –a csapatot és nem félt gyakran még magát sem kifigurázni, ha a többiek ezt elmulasztották volna. A csapat építésében és egyben tartásában pedig elévülhetetlen érdemei voltak a műsor producerének és főszerkesztőjének, Ónodi Györgynek. Kevesen tudják, de mindenképpen említést érdemel, hogy az adások formájának kialakításában és véglegesítésében egészen korai haláláig óriási szerepe volt egy nagyszerű tévés rendezőnek, Bodnár Istvánnak is.
Ami volt, végleg elmúlt. 2019-ben is érdemes felidézni a Heti Hetest, de ma már egészen más műsort kell készíteni. Megváltozott Magyarország, a politikai helyzet és a közéleti környezet. A kétharmados többség uralma és az ellenzék gyakori szerencsétlenkedése újfajta reakciókra kell késztesse azokat, akik arra vállalkoznak, hogy szórakoztató módon, mégis érdemben szóljanak hozzá az aktualitásokhoz. Ezért várjuk különös érdeklődéssel az Angyalföldi Hetes színre lépését. Közülük hárman – Hernádi, Gálvölgyi és Farkasházy – pedig még egy második programnak is résztvevői ugyanakkor és ugyanott, a RAM Colosseumban. Nádas Györggyel, Para-Kovács Imrével, Selmeczi Tiborral, Varga Ferenc Józseffel és Váncsa Istvánnal együtt a Hócipő című lap 30. születésnapját ünneplik egy kabaréval.
Feltehetően nem jelentenek majd konkurenciát az Angyalföldi Hetesnek, annál is kevésbé, miután ők is tudják, nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni.