sztrájk;közoktatás;bojkott;

2019-09-13 15:04:44

Iskolabojkott: nem lógni, tanulni akarnak a diákok

Az Aurórában gyűltek össze a tanulók, hogy az augusztus 31-i diáktüntetés szervezőinek felhívására egynapos „iskolasztrájkba” kezdjenek.

- Szégyellheti magát a pedagógustársadalom, amiért nem tud olyan erővel kiállni, amekkora az igazságtalanság az egész rendszerben. - Ezt Szűcs Tamás, a pénteki "iskolasztrájkot" támogató Pedagógusok Demokratikus Szakszervezet (PDSZ) elnöke mondta az Aurorában tartott sajtótájékoztatón. – Támogatjuk a diákokat, mert az ő elképzeléseik, követeléseik sokkal közelebb állnak a rendszerváltáskor megfogalmazott szándékokhoz, mint az az irány, amit a kormány most a közoktatásra ráerőltet – tette hozzá.

Zsúfolásig megtelt középiskolás diákokkal a budapesti Aurora közösségi központ – osztálytermeiket hátrahagyva azért gyűltek össze Józsefváros szívében a tanulók, hogy az augusztus 31-i diáktüntetés szervezőinek felhívására egynapos „iskolasztrájkba” kezdjenek. Az egyik szervező, Nógrádi Áron elmondta: azért van szükség arra, hogy a diákok minden lehetséges módon kifejezzék véleményüket, mert a kormányt az utcai demonstrációk már hidegen hagyják.  

Elsősorban a köznevelési törvény nyári, önkényes módosítása miatt tiltakoztak a diákok, akik egyebek mellett szabad tankönyvválasztást, az intézményvezetők kinevezésénél véleményezési jogot, oktatási ügyekben széles körű társadalmi egyeztetéseket szeretnének.

– Nem azért jöttünk, mert lógni szeretnénk, hanem azért, mert egy olyan oktatási rendszerben szeretnénk tanulni, amiben nem központilag írják elő, mit, hogyan, milyen tankönyvből tanítsanak nekünk a tanáraink – nyilatkozta lapunknak az egyik résztvevő. Egy másik diáklány azt mondta: szülei támogatják ebben, de nem mindenkinél hasonló a helyzet: egyik osztálytársát a szülők azzal tartották vissza az iskolabojkottól, hogy ha részt vesz benne, két hónapig nem kap zsebpénzt. 

Beszéltünk egy nevelőotthonban élő diákkal is: nevelői támogatták, hogy csatlakozzon a „sztrájkhoz”. Ellenben neki is van olyan diáktársa, aki például azért maradt távol, mert idén fog érettségizni, és nem akarta „bajba keverni” magát. Nógrádi Áron kiemelte: a diákoknak joguk van a szabad véleménynyilvánításhoz, de ha valakit mégis valamiféle retorzió érne az iskolájában, forduljon a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsegély-szolgálatához.

Az Aurorában egész nap alternatív tanórákat tartottak, a köznevelés aktuális helyzete mellett irodalmi, történelmi kérdésekről, vagy épp a sajtószabadságról esett szó. A program délután a Margitszigeten folytatódott, ahol döntöttek a további lépésekről. A főváros mellett Pécsen, Szegeden, Szombathelyen is hasonló akciók zajlottak.