Harkány;önkormányzati választás;voksok;

2019-09-16 08:00:00

Harkány rejtőzködő szavazópolgárai 2.0

Egy újabb adat és a hivatalok tragikomikus "kommunikációja" igazolja, hogy valami nagyon nem stimmel a baranyai város szavazásra jogosultjainak számával.

Mint arról korábban írtunk, tavaly tavasz óta jelentősen, több százzal megugrott a harkányi választópolgárok száma, ami szemet szúrt Varga Lászlónak, aki független polgármesterjelöltként indul az októberi önkormányzati választáson. Szerinte a város kormánypárti vezetése tart a választástól, ezért rájuk voksoló szavazókat telepítettek ideiglenesen, papíron Harkányba, a környező aprófalvakból. E községek lakói 70-100 százalékban a Fideszt támogatják, így ott a helyi választási erőviszonyokat nem írja át az átmeneti lakosságvesztés.

A létszámnövekedésről még augusztusban megkérdeztük, Harkány jegyzőjét, Markovits Boglárkát, aki azt mondta, hogy ha pontos adatokat akarunk tudni, akkor a Baranya Megyei Kormányhivatalhoz kell fordulnunk, hisz a bejelentkezést, a személyi okmányok módosítását ott intézik. Levelet írtunk a kormányhivatalhoz, és azt akartuk megtudni, hogy az elmúlt 16 hónapban hány harkányi ingatlanba jelentkeztek be legalább öten, illetve legalább tízen. A hivatal kérésünk többszöri ismétlésére három hét elteltével azt válaszolta, hogy forduljunk a helyi választási irodához. Vagyis ahhoz a hivatalhoz, aminek vezetője, a jegyző, aki korábban épp a kormányhivatalhoz küldött minket.

Közben Varga László az Országos Választási Iroda segítségével pontosította, hogy mennyivel lett több választópolgára Harkánynak. Míg az első összesítésben még 763 új „lakóról” esett szó, addig a végleges növekmény, ennél némileg kisebb, de továbbra is kiugró, 420. Ez 12 százalékos emelkedést jelent, ami még mindig rendkívülinek minősíthető. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy – Varga adatai szerint – közülük négyszázan idén május és augusztus között jelentkeztek be Harkányba. Csak összehasonlításuk: olyan ez, mintha Budapest négy hónap alatt 240 ezer felnőttel gyarapodna. A 420 új választó megjelenése óta a helyi iskolában, óvodában nem lett több gyerek, a rendelőkben nincs több beteg, Varga pedig arról értesült, hogy a kommunális hulladékkezelő cégnek nem lett több lakossági ügyfele, holott a beköltözőknek kötelező lett volna megrendelniük a szemétszállítást.

Varga László feljelentést tett a rendőrségen okirathamisítás gyanújával. A vállalkozó úgy gondolja, hogy a virtuális beköltözés, és az okirathamisítás célja valójában egyfajta választási csalás. A nyomozást a siklósi rendőrkapitányság elkezdte, és Vargát tanúként hallgatták meg.