Egyesült Államok;elektromos cigaretta;

2019-09-17 13:42:54

Újabb kutatás igazolta, ártalmasak az e-cigaretták

Rákkeltő anyagokat tartalmaznak egyes aromás elektromos cigaretták egy új amerikai kutatás szerint.

A JAMA Internal Medicine című orvosi szaklapban hétfőn közzétett tanulmány a rákkeltő pulegon vegyület aggasztóan nagy koncentrációját mutatta ki a mentolos és mentás ízesítésű e-cigarettákban és égésmentes dohánytermékekben. 

"A szövetségi gyógyszer- és élelmiszer-hatóságnak (FDA) intézkednie kell, hogy enyhítse a pulegonnal összefüggő egészségi kockázatokat az előtt, hogy az égő dohányárut fogyasztók számára alternatívaként ajánlanák a mentás és mentolos e-cigarettákat, valamint égésmentes dohánytermékeket" - mondta Sven-Eric Jordt, a tanulmány vezető szerzője, a Duke Egyetem aneszteziológia professzora.

A mentanövényekből - borsmenta, fodormenta, csombormenta - kivont olaj alkotórésze, a pulegon máj- és tüdőrákot és más sejtburjánzást okozhat rágcsálóknál, amelyeknek szájon át adták a vegyületet - írták a kutatók.

Az FDA tavaly - fogyasztói petíciók nyomán - megtiltotta, hogy a pulegont élelmiszerek mesterséges ízadalékaként használják.

A kutatók összehasonlították az amerikai járványügyi központ (CDC) által jelentett pulegonmennyiséget az FDA által közölt adattal, amely a pulegonnak való kitettség kockázati küszöbét kalkulálta. Azt találták, hogy az e-cigaretták és égésmentes dohánytermékek pulegontartalma meghaladja a kockázati küszöböt, de a hagyományos mentolos cigarettákban lévő mennyiség a küszöb alatt maradt. Az e-cigarettázók belélegezte pulegon koncentrációja akár ezerszerese is lehet a mentolos cigarettát szívók által belélegzett pulegonénak - állapította meg a Duke kutatócsoportja.

Az amerikai kormány múlt héten jelentette be, hogy az ízesített e-cigaretták árusításának tiltását tervezi az után, hogy több mint 450 ember megbetegedett és legalább hatan meghaltak az e-cigarettázással kapcsolatos tüdőbetegségekben az országban.

A CDC hétfői bejelentése szerint elindította sürgősségi műveleti központjainak (EOC) működését, hogy segítse az e-cigarettával összefüggő tüdőbetegségek vizsgálatát. A CDC kiemelt fontosságúnak tartja, hogy megállapítsa, mi okozza az e-cigarettával összefüggő megbetegedéseket, sérüléseket és halálozásokat - írta közleményében Robert Redfield igazgató. Noha eddig nem hoztak összefüggésbe egyetlen termékkel vagy összetevővel sem, a hatóság arra szólította fel a fogyasztókat, hogy ne használjanak e-cigarettát. Akik mégis folytatják, azok kerüljék az utcán árult termékeket, ne használjanak marihuánából kivont olajokat és kerüljék az E-vitamin-acetátot tartalmazó termékeket.

Betiltásra készülnek

Első amerikai államként Michigan tiltotta be az aromákkal ízesített elektromos cigarettákat. A néhány héten belül életbe lévő tilalomnak megfelelően az üzletekben és online kereskedésekben tiltott lesz az aromaanyagokkal kiegészített elektromos cigaretta értékesítése. Betiltják továbbá az e-cigaretták reklámjait is, és minden olyan marketingtevékenységet, amely ezeket az eszközöket "biztonságosnak" és "egészségesnek" nevezi. A rendelet egyelőre hat hónapig érvényes, ezután meghosszabbítható a tilalom.

Kalifornia 20 millió dollárt fordít az elektromos cigaretta veszélyeinek ismertetésére. A legnépesebb amerikai állam kormányzója, Gavin Newsom az erről szóló rendelet aláírásával együtt elrendelte a tagállam különböző hivatalainak is, hogy dolgozzanak ki terveket az elektromos cigarettához szükséges illegális és hamisított termékek kivonására a forgalomból.

A rendelet célja az, hogy minél szélesebb körben és alaposabban felvilágosítsák a kaliforniai fiatalokat a dohány- és kannabisztartalmú elektromos cigaretták szívásának veszélyeiről. A demokrata párti politikus "a fiatalok járványának" nevezte a komoly megbetegedéseket okozó elektromos cigaretta használatának rohamos terjedését. Ezért a rendeletben azt is rögzítette, hogy e termék vásárlása előtt az eladóknak kötelezően ellenőrizniük kell a vásárlók életkorát.

A kaliforniai fővárosban, Sacramentóban tartott sajtókonferenciáján Newsom arra kérte a helyi törvényhozókat, hogy mielőbb fogadják el az ízesített e-cigaretták betiltását előíró törvényt. "Azonnal cselekednünk kell, mert egészségügyi válsághelyzet van" - idézte a kormányzó szavait a Los Angeles Times című lap.

A keleti parti New York állam szintén demokrata párti kormányzója, Andrew Cuomo egy nappal korábban bejelentette: az állam egészségügyi hatóságai még a héten betiltják az aromatizált (ízesített) elektromos cigaretták forgalmazását. Hétfőn Lori Lightfoot, Chicago tavaly ősszel megválasztott polgármestere szintén bejelentette, hogy az ízesített e-cigaretták betiltására készül.

Donald Trump amerikai elnök a múlt héten a Fehér Házban újságírókkal tartott beszélgetésén azt jelentette be, hogy az amerikai szövetségi kormányzat az aromatizált elektromos cigaretták betiltására készül. Ő is elsősorban az efféle cigaretták fiatalok körében járványszerűen terjedő szívásának veszélyeiről beszélt, és mint mondta: Alex Azar, az egészségügyi tárca irányítója hamarosan szabályozást tesz közzé erről.

Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) adatai szerint az Egyesült Államokban 2016-ban mintegy tízmilliónyian szívtak elektromos cigarettát. Az e-cigarettát szívók több mint a fele 35 éven aluli, átlagéletkoruk 19 év. Az ország 33 tagállamában eddig mintegy 450, a tüdőt és a légzőszerveket súlyosan károsító megbetegedést diagnosztizáltak. A múlt héten jelentették be, hogy Idahóban újabb két fiatal hunyt el az elektromos cigaretta használatának következtében, és ezzel a halálos áldozatok száma hatra emelkedett. A szakemberek úgy vélik, hogy egy még azonosítatlan vegyi anyag okozhatja a megbetegedéseket. Egyelőre nem tudják, hogy ez a készülék valamelyik részében vagy a töltőfolyadékban található-e.

A WHO júliusban közzétett állásfoglalása szerint az elektronikus cigaretta kétségkívül káros az egészségre, és szabályozni kell használatát. Az Egészségügyi Világszervezet nem tanácsolja az e-cigarettát azoknak, akik le akarnak szokni a dohányzásról.