erdélyi magyarok; NER;

2019-09-18 09:00:00

A NER halálos ölelése Erdélyben

Felgyorsulni látszik a „nemzetegyesítés”. Az elmúlt hét erdélyi eseményei is azt bizonyították, a Nemzeti Együttműködés Rendszere immár összmagyar érvényű. Az „egyperces” agymosás és cenzúra tökéletesen működik.

Noha érvényes, az egész idényre szóló akkreditációval rendelkezett, szeptember 10-én nem engedték be az FK Csíkszereda–Metaloglobus Bukarest másodosztályú labdarúgó-mérkőzésre Halmágyi Zsolt csíkszeredai sportfotóst, adta hírül a romániai magyar és román média. Az érintett elmondása szerint a meccs kezdete előtt a klubelnök, Szondy Zoltán durván közölte vele, hogy semmi keresnivalója nincs a stadionban, és azonnali távozását követelte. A csapat jelen lévő sajtóreferensét pedig utasította, vonják vissza Halmágyi akkreditációját. A fotós értesítette a Román Labdarúgó Szövetség megfigyelőjét a történtekről, és mivel el akarta kerülni a botrányt, illetve azt, hogy a rendfenntartók erőszakkal vigyék ki a stadionból, önként távozott. Az ügyben a Román Sportújságírók Szövetsége az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordult, mert a történteket a sajtószabadságot sértő visszaélésnek tartja.

Hétfőn, szeptember 16-án a székelyföldi klub közleményben ismertette a történtek hátterét. A közlemény szerint „Az ok egyszerű: a Sportfoto Press alkalmazottja Halmágyi Zsolt a 2018-as Hargita Megyei Sportgálán a klub jelen lévő edzői és játékosai előtt sértegette az FK Csíkszereda elnökét, illetve megjegyzéseket tett a jelenkori magyar kormányfőre és a magyarországi sporttámogatási rendszerre. Ez a viselkedés számunkra teljesen elfogadhatatlan és úgy gondoljuk, hogy akkor, amikor fiatal sportolóink épp elismerésben részesülnek nem lett volna helye ennek”. 

Halmágyi, aki az elmúlt évadban az FC Csíkszeredának is dolgozott, a kolozsvári Transindexnek elmondta, ő semmilyen minősíthetetlen kijelentést nem tett Orbán Viktorra, csupán rendszeresen késve érkező honoráriumát kérte számon az elnökön, valóban a gálán, mivel ott találkozott vele. Csak „annyit kérdeztem meg, hogy megy csődbe az FK? Mert úgy gondolom, ha egy cég nem tudja rendezni a tartozását, akkor problémái vannak. Persze mindenki tudja, hogy a magyar állam nagy összeggel támogatja a klubot, és mindenhol azt olvasom, hogy a magyar állam tetemes összegekkel támogatja a határon túli sportot, tehát úgy gondolom, hogy nem a magyar kormánnyal van baj, hanem a menedzsmentben” – nyilatkozta a fotós. Megkerestük a klubot, de mivel honlapjukon nyilvános telefonszám nem szerepel, írásban küldtük el kérdéseinket. Levelünkre – amelyben többek között arról érdeklődtünk, hogy az Orbán-kormány bírálata kizárólagos ok-e az akkreditáció megszerzéséhez, illetve, hogy a román kormány vagy más politikusok is ugyanebbe a kategóriába tartoznak-e – egyelőre visszajelzés nem érkezett. 

A klubelnök Szondy Zoltán csíkszeredai újságíróként kezdte pályafutását, majd a Fidesz által az RMDSZ ellenfelének gründolt, kezdetben Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párt politikusa lett.

A másik Fidesz szatellit párt, a Tőkés László számára létrehozott Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) idén tavasszal megválasztott elnöke, Csomortányi István ugyancsak múlt héten jelentette be sajtótájékoztatón, hogy bepereli a román kormányt, amiért menekülteket fogad be, mert álláspontjuk szerint ezzel a román alkotmányt sértik meg. Az EMNP ifjúsági szervezete pedig az ellen emelt kifogást a hét végén, hogy a szerintük RMDSZ-közeli Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) egyik rendezvényére „a magyar kormány támogatását felhasználva szerepeltette Gyurcsány Ferenc szövetségesét, Fekete Győr Andrást, a Momentum elnökét”.

Az EMNP és az MPP mára kegyvesztett lett Budapesten, Orbán Viktor és kormánya 2015-től a Kelemen Hunor vezette RMDSZ mögé állt be. Miután több mint tíz éven át Orbán és a Fidesz is úgy járt az RMDSZ-el, mint az afganisztáni tálibokkal a szovjet és amerikai hadsereg, azaz, saját terepén legyőzni nem tudta, baráti öleléssel számolta fel annak egykori ellenállását és a Markó Béla elnöksége idején alapszabályként működő „egyenlő közelség és távolságtartás elvét minden magyarországi kormánnyal és parlamenti párttal”. Kelemen Hunor RMDSZ elnök Tabuk nélkül a román-magyar párbeszédről címmel tartott előadást Sepsiszentgyörgyön a hét végén szervezett román-magyar ifjúsági találkozón, ahol azt mondta, nem bírálni kell Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, hanem lemásolni, amit tesz. Kelemen Hunor egy román résztvevő kérdésére válaszolva beszélt arról, Romániának változtatnia kellene a költségvetési gyakorlatán, hogy olyan – a magyarországiakhoz hasonló – programokat vezethessen be, amelyek a demográfiai mutatók javítását tűzik ki célul. Kelemen sem ezúttal, sem korábban nem bírálta Orbán Viktor EU-ellenes, illiberális, kisebbségellenes, nemzetállamok megerősítését szorgalmazó politikáját.