dugó;

- Rosszul állunk a dugóranglistán

Évente majdnem egy hetet áll dugóban egy budapesti autós. Az európai átlaghoz képest keveset autóznak, és többet használják a tömegközlekedést a magyarok.

Egy átlagos autós Budapesten tavaly majdnem egy hetet, 162 órát ült dugóban, ezzel a magyar főváros a 13. helyen áll az európai dugóranglistán – írta az Eurostat adatai alapján a Pénzcentrum. A listát Róma vezeti 254 órával (10,5 nappal), Dublin 246 órával a második, a harmadik helyen pedig holtversenyben Párizs és Rosztov áll 237 órával (9,8 nappal).

Az adatok szerint a magyarok a megtett kilométerek 70 százalékát autóval tették meg 2017-ben, ezzel a legkevesebbet autózzák Európában. A listát a litvánok vezetik, náluk 91,1 százalék volt az autóval megtett kilométerek aránya, a régióban Szlovéniában autóznak a legtöbbet, a kilométerek 86,5 százalékát így tették meg. Keveset kocsikáznak még a csehek (73,3%) és a szlovákok is (74,4%). Az uniós polgárok nagy része autózik, átlagosan a kilométerek 83,3 százalékát tették meg így, 8,8 százalék a tömegközlekedés és 7,9 a vonatozás aránya.

A tömegközlekedésben Európa élvonalában vagyunk, az utazások 22,1 százalékát tette ki, nálunk többet a törökök (28,2 százalék) és az észak-macedónok (22,2 százalék) zötykölődtek a buszokon, trolikon. A legkevesebbet a hollandok (2,9 százalék) és az Egyesült Királyságban élők (5,1 százalék) buszoztak. Vonaton Svájcban és Ausztriában utaznak a legtöbben (19,7, illetve 11,9 százalék), Magyarország a 2017-ben megtett utaskilométerek 8,9 százalékával a középmezőnyben van.

A másodfokú bíróság megerősítette: a gyöngyöspatai iskolában évekig jogellenesen különítették el a roma diákokat a többi gyerektől. Az államnak fizetnie kell.