450 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el két hete egy olyan alapítvány, ami erősen kötődik a nemrég költségvetési csalás és más bűncselekmény miatt vád alá helyezett Simonka György fideszes országgyűlési képviselőhöz – írja a 24.hu. A Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány (DBMTKA) a vagyonért cserébe elvileg majd 13 féle tyúkot, szarvasmarhákat, gyimesi racka juhokat, 16 őshonos gyümölcsfát és szőlőt prezentál turisztikai attrakció keretében. A pályázati anyagban hivatkoztak egy korábbi pályázati "sikerre" is:
A Békés Megyei Önkormányzat nyilvántartása szerint a beruházáshoz még tervek sem készültek a Mezőhegyesre 2017-ben megálmodott turisztikai központra, amiről a pályázatban szerepkő konzorciumi partner is úgy nyilatkozott, az "nullán áll". Ennek ellenére, az arra már kifizetett 162 millió forintból 12 milliót számlák alapján adott az államkincstár. Az államkincstár a kérdéseikkel Pénzügyminisztériumhoz irányította a portál újságíróit, utóbbi pedig annyit közölt: a projekt részletes adatai megtalálhatóak a kormányzati pályázati portálon. Maga az alapítvány az építőipar kapacitáshiányára hivatkozott, mikor arról kérdezték, mire ment el a pénz.
A Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítványt 2007-ben alapították Pusztaottlakán, épp egy évvel azután, hogy Simonka Györgyöt polgármesterré választották a településen. 2009-ben a fideszes politikus édesanyja és felesége is kuratóriumi tagja volt az alapítványnak, majd néhány évig Simonka unokahúga vette át a DBMTKA vezetését. Azóta sem sikerült eltávolítani teljesen a céget a korrupcióval vádolt fideszes politikustól: annak kuratóriumában ketten is ülnek olyanok, akik Simonka üzlettársai voltak a Magyar Termés Tész Kft.-ben és a Paprikakert TÉSZ Kft.-ben. Ez az a két társaság, amelyek tevékenysége a politikus elleni vádemelés lényeges részét képezi.