Izrael;nagykoalíció;

2019-09-25 09:30:00

Nagykoalícióról tárgyalnak Izraelben

Reuven Rivlin államelnök kérésére nagykoalíciós tárgyalások kezdődtek Izraelben a két legnagyobb párt, a Beni Ganz vezette centrista Kék-fehér és a Benjámin Netanjahu vezette jobboldali Likud között.

A Kék-fehér 33, a Likud 31 mandátummal rendelkezik a Knesszetben a múlt kedden tartott törvényhozási választás nyomán. Rivlin egyelőre senkinek nem adott kormányalakítási megbízást, hanem előbb a két legnagyobb párttól várja a megállapodást. Szerda estére Rivlin újabb találkozóra hívta Netanjahut és Ganzot.

Az izraeli államfő szerint a választások eredménye azt mutatja, hogy a szavazók nagykoalíciót szeretnének, és nem akarnak újabb előrehozott választást a patthelyzet megoldására. 

Netanjahu telefonos konferenciabeszélgetést folytatott a jobboldali és az ultraortodox pártok vezetőivel, amelyben közölte, hogy továbbra is csak a teljes jobboldali-vallásos blokk bevonásával kész belépni az egységkormányba. A Likud vezetője a konferenciabeszélgetés előtt közzétett Facebook-üzenetében már nem mondta, hogy az új kormány csak az ő vezetésével jöhet létre, szemben múlt heti, közvetlenül a választások után tett kijelentéseivel.

A Kék-fehér párt vezetői a Rivlinnél lezajlott találkozó és a jobboldali tömb telefonos megbeszélése után azt mondták: a koalíciós tárgyalásokat Netanjahu "csak játékból csinálja", mivel tudja, hogy a Kék-fehér nem lép kormányra az ultraortodoxokkal és a telepesek pártjával, a Jobbra (Jamina) párttal.

A kormányalakítási felkérést kapó politikusnak 28 napja lesz a kabinet megalakítására, amit az államfő két héttel meghosszabbíthat. Sikertelenség esetén az elnök mást kérhet fel, és ha ő is kudarcot vall, új választást írnak ki, hacsak a Knesszetből valaki más meg nem szerzi 61 képviselő írásos támogatását.

Az áprilisi előrehozott választások után Rivlin Netanjahut kérte fel kormányalakításra, aki kudarca után feloszlatta a Knesszetet, és új választást íratott ki szeptemberre, amelyen a jobboldali-vallásos tömb parlamenti képviselőinek száma hatvanról ötvenötre csökkent.