sör;sörfőzde;Fővárosi Negyed;

2019-09-28 17:51:00

Sörforradalom Magyarországon

Manapság 80-90 sörfőzde létezik, ez a szám az úgynevezett gerillafőzdéket is magában foglalja.

Itthon az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül a sörgyártás. Az elmúlt mintegy nyolc esztendőben valóságos sörforradalomról lehet beszélni. Manapság 80-90 sörfőzde létezik, ez a szám az úgynevezett gerillafőzdéket is magában foglalja. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a nedű alkotója csak a recepttel rendelkezik, s „találmányát” a főzde bizonyos díj ellenében valósítja meg. Ám a végterméket, azaz magát a sört eszmei alkotója forgalmazhatja. Szakértők szerint a honi sörfőzdék által előállított italok tíz százaléka bárhol a világon megállná a helyét. Egyelőre nagy mennyiséget nem tudnak gyártani ugyan, de becslések szerint 20-30 év múlva a világ is megismeri a magyar söröket.

A sörforradalom hazája az Egyesült Államok, ahol a XX. század közepére egyeduralkodóvá vált az olcsó lager sör, de a fogyasztók egy része nagyon elégedetlen volt a minőséggel. Ezért otthon kísérleteztek azzal, hogy finomabb, különlegesebb ízvilágot hozzanak létre. A 70-es évektől mikro-sörfőzdéket alapítottak. A mozgalom számára nagy lökést jelentett, hogy 1978-ban Jimmy Carter akkori amerikai elnök legalizálta a házi sörfőzést. Magyarországon a rendszerváltás után próbálkoztak mind többen a folyékony kenyér előállításával, de igazi minőségi ugrás a 2000-es években figyelhető meg, ekkor jelentek meg az első IPA és stout sörök. (Az IPA, azaz India pale ale jellemzője a nagy mennyiségű komló, a stout angol eredetű, sötét, felső erjesztésű sör). Aminőségi sör mára a magas szintű gasztronómia része lett.

Hogy is kóstoljunk „tudományosan” sört? Először meg kell vizsgálni annak színét és habját. Ezután óvatosan lögyböljük meg a pohárban, hogy felszabadítsuk az aromákat, majd többször szippantsunk a pohárba. Vegyünk a szánkba egy kis kortyot, s azt gyorsan nyeljük is le, hogy megtisztítsuk a nyelvünkre tapadt ízmolekulákat. Ezután egy nagyobb korttyal folytassuk a műveletet, s a nyelv körkörös mozdulataival terítsük szét az italt a szánk minden részén. Végül nyeljük le a sört és figyeljünk az utóízére. Némely íz és illat érzékeléséhez hosszabb időre van szükség. A sört semmiképpen sem 8 Celsius fok alatt igyuk. 8 fok körül javasolják a búzasör fogyasztását, 10-13 között a többi sörét. Akadnak itthon egészen különleges ízesített sörök, egy kóstolásunk alkalmával különösen megnyerő volt a Fehér Nyúl Brewery citromhéjjal megbolondított Rafa nevű söre. Kiváló nedűket állít elő a kőbányai Monyo sörfőzde is, melynek termékeit megannyi üzletben is megtalálhatjuk. S persze hosszan folytathatjuk a sort. A minőségi sör elterjesztésében nagy szerepe van a HUBÁ-nak, azaz a Hungarian Beer Academy-nek. Ez az első magyar sörtanfolyam, amely márkáktól függetlenül a világ legfontosabb sörtípusainak bemutatására vállalkozik.