A kenyai atléták a 2008-as pekingi nyári olimpia óta negyven aranyérmet nyertek olimpiákon és világbajnokságokon a közép- és hosszú távú futóiknak köszönhetően. Idén áprilisban az 1500 méteres férfi síkfutás pekingi olimpiai bajnoka, a háromszoros világbajnok Abraham Kiptum szervezetében mutatták ki az EPO-t, amiért négyéves eltiltást kapott. Az eritropoetin (EPO) segítségével lehet növelni az oxigént szállító vörösvértestek számát, szedésével a sportolók jobban terhelhetők lesznek, később fáradnak el.
Kiptum lebukása után a ZDF német állami televízió egy stábot küldött az afrikai országba, amely több hetes kutatómunkával kiderítette és egy közel 30 perces filmben bemutatta, hogyan működik Kenyában a sportolók doppingolása, amit az illetékesek természetesen igyekeznek eltitkolni.
„Tűzbe teszem a kezem a csapatért, mindenkit többször ellenőriztek, senki sem doppingolt a versenyzőim közül, száz százalékig tiszták vagyunk” - jelentette ki Julius Kirwa, az atléták szövetségi kapitánya.
„Nagyon szorosan együttműködünk országunk doppingellenes ügynökségével, minden szabályt betartunk, minden sportolót ellenőriztünk az előírások szerint, biztosak vagyunk benne, hogy válogatott atlétáink valamennyi szabályt ismernek és betartanak – hangsúlyozta ,Barnabas Korir, a kenyai atlétikai szövetség elnökségi tagja. - Szemináriumokat tartottunk a válogatott sportolóknak, többször ellenőriztük őket, atlétáink tudják, ha doppingolnak, azonnal kizárjuk őket a válogatottból és soha többet nem térhetnek vissza.”
A ZDF Eldoretben, Kenya ötödik legnagyobb városában forgatott, ahol a gyógyszertárakban bárki beszerezheti az EPO-t. A televíziósok rejtett kamerával azt is fölvették, amikor válogatott sportolónak beadták a szert. Egy kenyai orvos – akinek arcát kitakarták – azt mondta, a pénteken kezdődő dohai világbajnokságra elutazott ötven versenyző közül nyolc járt nála a felkészülési időszakban, mindannyian megkapták tőle az EPO-t. Azt is elárulta, hogy a versenyzők csak a felkészülési időszakban doppingolnak, aminek segítségével többet tudnak edzeni azoknál, akik tiszta eszközökkel készülnek.
A kenyai doppingellenes ügynökség korábbi munkatársa (szintén kitakart arccal) arról beszélt, hogy sok pozitív lelet tűnt el nyomtalanul. Ha valakinek a mintája pozitív lett, akkor a doppingellenes ügynökség vagy az atlétikai szövetség fölvette a kapcsolatot az érintett sportolóval vagy az atléta menedzsmentjével. Bizonyos összeg – általában több tízezer euró – kifizetése esetén a doppingolást bizonyító minta nem került nyilvánosságra.
A ZDF birtokába is jutottak olyan e-mailek, melyekben a szövetség munkatársa egyeztetésre hívja be a lebukott sportoló menedzserét, a levél szerint azért, hogy megbeszéljék a tennivalókat, egy másik levélben a szövetség azt írja, hogy segíteni tud a lebukott atléta büntetésének eltörlésében vagy mérséklésében.
„Tudjuk, hogy Kenyában komoly gond van a doppinggal és az ellenőrzéssel, rengeteg energiát fordítunk a felvilágosításra, a feketepiacon óriási üzlet az EPO adásvétele és ebből jut a profi sportolóknak is, minden versenyző tudja, hol lehet beszerezni a szert és hogyan kell szedni – nyilatkozta a ZDF-nek Brett Clothier, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) sportolói bizottságának ausztrál vezetője. - A sportolók sok pénzt akarnak keresni, ehhez kimagasló eredményeket kell elérniük, ami nehezebben megy doppingszerek nélkül. Kenyában komoly gondot jelent a korrupció, öt kategóriába soroltuk az országokat dopping szempontjából, Kenya a legproblémásabbak közé tartozik, ha nem tartja be a szabályokat, akkor kizárhatják az IAAF tagországai közül.
A kenyai szövetség és doppingügynökség nem reagált a ZDF megkeresésére.
Szerdán két kenyai futót, az 5000 méteres síkfutás esélyeseit, Michael Kibetet és Daniel Simiyut kizárták a világbajnokságról, mert elmulasztottak részt venni négy doppingellenőrzésen a felkészülési időszakban.