Brexit;

2019-09-28 07:55:00

Rosszkor jött a toryk kongresszusa

Manchesterben tartja éves kongresszusát a brit Konzervatív Párt, de a vasárnaptól szerdáig tartó rendezvény hétköznapjai ezúttal nem lesznek parlamenti ülésmentes napok a toryk számára, miután Boris Johnson miniszterelnök alaposan eltaktikázta magát.

A szeptember második felétől október elejéig tartó politikai mérlegkészítési időszakban normális időkben mindig hivatalos szünetet tart a törvényhozás. A Legfelső Bíróság azonban a minap törvénytelennek és semmisnek nyilvánította a kormányfő által ezúttal – az EU-ból való brit kilépés akadályainak kiiktatása érdekében - szokatlanul hosszúra szabott ülésezési szünetet, mire azonnal összehívták az alsóházat, és így a pártkongresszusukat sorrendben utolsóként megtartó konzervatívoknak már nem maradt parlamentmentes hétköznapjuk. 

A főbírák verdiktjének az időpontjáig az ellenzéki pártok már megtartották a maguk kongresszusát. A westminsteri ülések újrakezdésével viszont a Konzervatív Pártnak indítványt kellett a ház elé terjesztenie, hogy három nap "szabadságot" kapjon, de ezt az ellenzék a jelenlegi ellenséges hangulatban - a Johnson ellen lázadó tory képviselők támogatásával - 306 szavazattal 209 ellenében visszadobta. 

A kongresszust így is megtartják, már csak azért is, mert Manchester idegenforgalma és kereskedelme becslések szerint 30 millió fontos (11,3 milliárd forint) veszteséget könyvelne el a delegátusok és más vendégek kiesésével. A tory vezetés ugyanakkor - látva az ellenzék elutasító magatartását - arra számít, hogy a Westminsterben maradó képviselőknek fontos témákban kell majd szavazniuk. Így a pártkongresszus részvételi aránya a szokottnál minden bizonnyal alacsonyabb lesz. Boris Johnson viszont ragaszkodik ahhoz, hogy programbeszédére a korábban kijelölt időpontban, szerdán kerüljön sor. Ennek ára, hogy a londoni parlamentben így elmarad a miniszterelnöki interpellációs félóra. 

A pénteki The Times idézett egy kabinettagot, aki attól tart, hogy ha a kilépés nem valósul meg, vagy újabb népszavazást írnak ki, akkor a francia sárga mellényesekéhez hasonló tiltakozásokra és zavargásokra kerülhet sor, több millió ember csalódottsága miatt. 

A parlament által korábban elfogadott törvény arra kötelezi a miniszterelnököt, hogy ha az október 17-18-ikai EU-csúcs után sem lesz megállapodás a Brexit feltételeiről, akkor újból kérnie kell az uniótól az október 31-re kitűzött távozás újabb halasztását.