rendőrség;gyilkosság;Texas;turbán;

2019-09-29 14:43:14

Megrázta Amerikát annak a texasi rendőrnek a megölése, aki elérte, hogy turbánon hordhassa a seriff-csillagot

Sandeep Singh Dhaliwalt egy átlagosnak induló igazoltatás közben lőtték fejbe, hátulról. A seriff-helyettes 42 éves volt.

Sandeep Singh Dhaliwal volt az első texasi rendőr, akinek engedélyezték, hogy szolgálati egyenruháját vallásának előírásai szerint módosítsa: 2015-ben szakálla meghagyása mellett a rendőrsapkát turbánra cserélhette, szolgálat közben is viselhette, és erre tűzte fel seriff-csillagát is, ami Harris megye seriff-helyetteseként volt a rangjelzése.

A texasi rendőr Houstonban halt meg pénteken napközben. A rendőrautó fedélzeti kamerája rögzítette a gyilkosságot. Dhaliwal seriff-helyettes egy félreállított másik autó 47 éves, Robert Solis nevű sofőrjéhez sétált, elkérte iratait, majd miközben visszaindult a szolgálati kocsi felé, Solis kiszállt az autójából, Dhaliwal után rohant, és hátulról egyszerűen fejbe lőtte.

A gyanúsítottnak kiterjedt bűnügyi története van. 2017 óta kereste a rendőrség fegyveres rablás és gyilkosság miatt, korábban pedig rablás és emberrablás is volt a számláján.

A seriff-helyettes halálának estéjén százak zarándokoltak családjának házához, mécsesekkel és virágokkal fejezték ki gyászukat és együttérzésüket.

"Nincs szó, amely hangot adhatna szomorúságunknak. Kérjük, foglalják imáikba családját és kapitányságát" - írta Twitteren Ed Gonzalez, Harris megye seriffje, Dhaliwal közvetlen felettese.

A seriff-helyettest vallási közösségének tagjai és munkatársai is nagyon szerették, sőt sokan csodálták, a tolerancia és a megértés mintapéldájának tartották, így érthető, ha sokkolóan hatott rájuk halálának híre. De Amerika-szerte gyászolják, hiszen vallási előírásoknak sikerült érvényt szereznie a rendőrség kötelékén belül, aminek híre bejárta az Egyesült Államokat. De ezen felül is rengeteg személyes történet kering róla átlagos polgárok tolmácsolásában, akik találkozhattak vele szolgálat közben.

Egy nő például arról számolt be, hogy egyszer összefutottak vele az utcán, és 4 éves gyermeke elárulta Dhaliwalnak, ha felnő, rendőr lesz. "A seriff-helyettes azt válaszolta a fiamnak, hogy változtassa meg a világot, és kövesse az álmait" - írta.

"Nevetett és viccelődött mindenen, és ragyogó benyomást tett a fiamra, aki süket. Részvétünket küldjük a családjának és a rendőri közösségének" - írta egy másik nő, aki a találkozásról videót is posztolt, amiben Dhaliwal egy bilinccsel szórakoztatja a gyereket.

Amikor nem volt szolgálatban, akkor is talált módot arra, hogy ahol szükség van rá, ott segítsen. A Harvey hurrikán 2017-ben Houstonban pusztított, a seriff-helyettes önkéntesként szervezte az emberek életét és munkáját. A szintén 2017-es Maria hurrikán után pedig Puerto Ricoba utazott, hogy a helyszínen tudjon segítseni.

    

Sylvester Turner, Houston polgármestere szerint Dhaliwal „városunk, megyénk, államunk és nemzetünk bátor, úttörő rendészeti tisztje volt”. Ted Cruz texasi szenátor is megemlékezett a seriff-helyettesről, akinek személyében hőst gyászol az állam.

Egy rövid történet jól jellemzi Dhaliwal rendőri hivatástudatát, és azt is, hogy mennyire fontos volt számára a vallás: amikor megkapta az engedélyt, hogy szakállat és turbánt viseljen szolgálat közben, éppen szabadnapos volt, mégis bement dolgozni, hogy minél hamarabb megélhesse a pillanatot, amikor életében először szakállasan, turbánnal a fején kezdi meg a szolgálatot.

Kollégái végigkísérték Dhaliwal holttestét a halál beálltát megállapító kórháztól a halottasházig, és amikor az autóból kiemelték az amerikai zászlóval letakart koporsót, az épület bejáratáig sorfalat álltak neki.

2012-ben Washington seriffhivatala volt az első amerikai rendőri erő, amely engedélyezte a szikheknek, hogy vallási előírásaik szerint módosítsák egyenruhájukat. A turbán a szikh férfiak hagyományos vallási viselet, alatta jellemzően vágatlan hajjal, hozzá pedig szakállat viselnek. A szikhek szerint a turbán viselet „nyilvános elköteleződés saját hagyományainak értékei mellet, beleértve a szolgálatot, az együttérzést és az őszinteséget”.