történelem;

- Lefújták a Kövér-féle megemlékezést

Elmaradt a Parlamentben a Koszorús Ferenc tiszteletére – a házelnök fővédnökségével – meghirdetett konferencia. A szervezők először technikai, aztán pénzügyi okokra hivatkoztak.

A Dohány utca elején lévő emléktábla szerint Koszorús Ferenc (1899–1974) vezérkari ezredes és hős katonái 1944 júliusában megakadályozták a budapesti zsidóság deportálását. Hasonló szöveg olvasható a budai Várban felállított mellszobra alapzatának egyik oldalán is. A posztamens hátoldalán található felirat a „magyar katona esküjéhez való hűségének örök példaképeként” méltatja Koszorús Ferencet.

Ezzel szemben tekintélyes történészek – többek között a korszakkal foglalkozó Karsai László vagy Molnár Judit – sem bizonyítékot, sem levéltári forrást, sem hiteles (független és megbízható) visszaemlékezést nem találtak rá, hogy Horthy valóban a zsidóság védelmében rendelte volna Koszorús Ferencet és az Esztergomban állomásozó I. páncélos hadosztályt Budapestre.

– Horthy néhány napig azt hitte, egyébként tévesen, hogy puccsot szerveznek ellene. Saját maga, nem pedig a zsidóság érdekében vezényelte Koszorús páncélosait a fővárosba – hangsúlyozta kérdésünkre Karsai László.

A vita nem pusztán egy vezérkari ezredes szerepéről szól, hanem ennél sokkal többről: Horthy Miklós és a magyar állam felelősségéről, végső soron a történelem (át)értelmezéséről. A kormánynak tetsző nézet szerint Horthy csak 1944 júliusának elején értesült arról, hogy a halálba hurcolják a vidéki zsidók százezreit, és amikor ezt megtudta, ellenállt a hitleri Németországnak. Lám, még a reguláris hadsereget is bevetette, hogy mentse a megmaradt budapesti zsidóságot. Ez a felfogás szülte a széles körben tiltakozást kiváltó, történelemhamisítónak tartott Szabadság téri német megszállási emlékművet.

A témának aktualitást ad, hogy Embermentők sorsa a diktatúrákban címmel konferenciát hirdettek Koszorús Ferenc tiszteletére szeptember 30-ára (mára), az Országház felsőházi termébe. A rendezvényre közel négyszáz vendéget vártak. Kövér László házelnök nem csupán a fővédnökséget vállalta el, a program szerint a megnyitó beszédet is ő mondta – volna.

Az esemény elmarad. Hantó Zsuzsa főszervező, a Koszorús Ferenc Emlékbizottság elnöke a közelmúltban körlevélben sajnálattal tájékoztatta az előadókat, hogy a „Koszorús-akció 75. évfordulójára a Parlamentben tervezett konferenciát technikai okok miatt nem tudjuk megtartani”.

– Semmi probléma nincs, későbbi időpontban megrendezésre kerül a konferencia – jelentette ki lapunknak Hantó Zsuzsa. Kérdésünkre, hogy milyen technikai probléma merülhetett fel, közölte: „a teremmel volt gond, a részletek számomra lényegtelenek”.

Több forrásból úgy értesültünk, hogy a rendezvényt valójában nem technikai problémák, hanem a választási kampány miatt halasztották el: a Fidesz stratégái óva intettek attól, hogy az önkormányzati választás előtt a kormánypárt képviselői újabb emlékezetpolitikai vitákba bonyolódjanak. (Karsai László megerősítette a Népszavának, hogy a konferencia nem múlt volna el tiltakozás nélkül.) Úgy tudjuk, a rendezvény elhalasztásával Kövér László nem értett egyet.

Elküldtük kérdéseinket a házelnöknek, a parlamenti sajtóirodától ez a válasz érkezett: „A Koszorús Ferenc-emlékkonferencia megrendezésének sem a házelnök, sem az Országgyűlés Hivatala részéről semmilyen akadálya nem volt, politikai ok fel sem merült”. A hivatal a „jövőben is a szervezők rendelkezésére áll, a halasztás okairól ők tudnak felvilágosítást adni”.

Ismét kerestük Hantó Zsuzsát. A főszervező megnyugtatta lapunkat, hogy tényleg nem politikai ügyről van szó. Második körben tett nyilatkozatában azonban már nem technikai problémákra hivatkozott: „Csupán a terem bérleti díjával kapcsolatban történt félreértés miatt kellett a konferenciát későbbi időpontra halasztani. Mivel a háttérben anyagi kérdések húzódtak, a konferencia társszervezőjével, az Amerikai Magyar Szövetséggel való egyeztetés előtt nem tartottam volna helyénvalónak, ha részleteket közlök.”

Újra a parlamenti sajtóiroda következett, ezúttal a bérleti díj mértékére kérdeztünk rá. Kiderült: „a felsőházi ülésteremben és a dunai folyosón a rendezvény lebonyolításának térítési díja 123.600 Ft/óra+áfa”.

Az emlékkonferencia hat órán keresztül, délelőtt tíztől délután négyig tartott volna. Ha elfogadjuk, hogy a halasztásnak semmi köze az önkormányzati választáshoz, a helyzet akkor sem nélkülözi a politikai pikantériát. Eddig még aligha fordult elő ugyanis, hogy egy erős fideszes hátszelet élvező rendezvény, amelyhez Kövér László is a nevét adta, a terembérlet kifizetése körüli polémiák miatt hiúsuljon meg.

Hende Csaba a kommunisták örököseirőlKeresztény Értelmiségiek Szövetsége, 1956-os Vitézi Lovagrend Világszövetsége, Erdélyi Szövetség, Gulág Alapítvány, Történelmi Vitézi Rend – egyebek mellett ezeknek a szervezeteknek a koszorúit láttuk a minap a budai Várban, amikor Koszorús Ferenc mellszobránál jártunk. Varga Imre alkotását 2015-ben Kövér László és Hende Csaba akkori honvédelmi miniszter közreműködésével avatták fel. Az MTI tudósítása szerint Kövér és Hende is kitért arra, hogy Koszorús Ferenc hőstetteit évtizedeken keresztül tagadták. „Néha még manapság is” ezt teszik – jegyezte meg Hende, aki úgy fogalmazott: „a kommunista diktatúra szellemi örököseinek nem tetszik”.

Az elmúlt napokban, hetekben történ aljasságok a kampányban a Fidesz érdekeit szolgálják – mondta Szabó Tímea.