törlés;Facebook;titkos;

- Perel az Európai Bíróság döntése miatt a Facebook

A luxemburgi testület kimondta: globálisan is törölni kell azokat a bejegyzéseket, amelyeket valamelyik uniós ország törvénysértőnek találta.

Törölnie kell a Facebooknak a jogsértő bejegyzéseket az Európai Bíróság csütörtöki jogerős döntése értelmében. A platformok eddig nem voltak felelősek a bejegyzésekért, kivéve, ha valaki felhívta a figyelmüket a törvénysértésre. Mostantól, ha egy nemzeti bíróság kimondja egy bejegyzésről, hogy törvényt sért, az összes hasonló tartalmú posztot törölni kell, akár globálisan is. Az ügyet az osztrák legfelsőbb bíróság vitte a luxemburgi testület elé. A kiindulási alap egy osztrák politikusról, Eva Glawischnig-Piesczekről írt bejegyzés volt, amiről helyi szinten megállapították, hogy alkalmas a jó hírnév megsértésére.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a médiumoknak felügyelniük kell a náluk megjelent tartalmakat, és nekik kell megítélni, hogy azok közül melyik hasonlít eléggé egy törvénysértő bejegyzésre ahhoz, hogy emiatt törölni kelljen. 

A Facebook szerint az ítélet által létrehozott helyzet problémás a szólásszabadság szempontjából, valamint azért is, mert így előfordulhat, hogy egyes országok törvényeit más országokban kell alkalmazni. Éppen ezért pert indítanak az EU-s döntés ellen. A Facebook jelenleg csak az egyes országok felhasználói számára teszi elérhetetlenné a törvénysértő tartalmakat. Vagyis, ha valaki például megrágalmaz egy politikust, azt a bejegyzést az adott országban törlik, de ha ugyanaz a szöveg egy másik országban jelenik meg ugyanarról a politikusról, már nem nyúlnak hozzá, ha az oldal felhasználási feltételeit egyébként nem sértő jellegű. Mark Zuckerberg érvelése szerint a Facebook eddig sikeresen küzdött a „globális korlátozás” ellen. A TechCrunch-nak eljuttatott közleményben azt írták, szerintük a döntés komoly kérdéseket vet fel a szólásszabadsággal, a véleménynyilvánítással, valamint a törvénysértő bejegyzések értelmezésével és eltávolításával kapcsolatban. Mint írják, a döntés szembemegy azzal az elvvel, hogy egy országnak nincs joga arra, hogy törvényeit egy másik országra is kiterjessze.

Összefogás a titkosítás ellenAz amerikai igazságügyi tárca hozzáférést sürget a rendőrség számára a Facebook-felhasználók titkosított üzeneteihez – értesült az amerikai sajtó csütörtökön. Az MTI összefoglalója szerint az amerikai kormányzati szándékot az Egyesült Királyság és Ausztrália is támogatja. Napokon belül nyílt levélben terjesztik elő kérésüket Mark Zuckerbergnek. William Barr amerikai igazságügyi miniszter a nyáron egy New Yorkban rendezett kiberbiztonsági konferencián veszélyesnek minősítette az internetes médiumokon megjelenő üzenetek titkosítását. Felidézte a WhatsAppon lezajlott egyik üzenetváltást, amelynek során egy drogkartell mexikói rendőrségi tisztségviselők meggyilkolásáról egyeztetett. A Facebook tulajdonában lévő WhatsAppot szakértők a talán leggyakrabban használt üzenetközvetítőnek tartják, amelynek titkosított üzeneteihez még a Facebookról sem lehet hozzáférni. Joe Osborne, a Facebook szóvivője közleményben szögezte, hogy a cég „erőteljesen ellenzi” a kormányzat kísérletét az üzenetek ellenőrzésére. Osborne szerint ugyanis ez mindenütt aláásná az emberek biztonságát és jogát a magánélethez. Zuckerberg még márciusban jelentette be, hogy kiterjeszti az üzenetek titkosítását a WhatsApp után a Facebookra is. Ezt csütörtök este az interneten sugárzott élő beszélgetésében megerősítette.

Nem zárható ki, hogy gyújtogatás történt.