Bioritmus;lelki egészség;öngyilkosság;mentális betegségek;

- 800 ezer életet menthetne meg a mentális betegségek felismerése

Az öngyilkosságra mint globális népegészségügyi problémára hívják fel a figyelmet a nemzeti pszichiátriai társaságok a lelki egészség világnapja alkalmából, tájékoztatva az embereket a megelőzés lehetőségeiről.

Hatékony, bizonyítékon alapuló megelőző programokat érdemes bevezetni közösségi és egyéni szinten is az öngyilkosságok és az öngyilkossági kísérletek megelőzésére. Továbbá hangsúlyt kell fektetni az egészségügyi dolgozók ismereteinek bővítésére és prevenciós képzésére – áll az Európai Pszichiátriai Társaság (EPA) a lelki egészség világnapján kiadott közleményében.  

Véleményük szerint a megelőzésben specifikus képzésekre van szükség, amelyek a diagnosztikai készségek és a depresszió felmérésének javítását, az öngyilkossági gondolatok feltárását célozzák, és ezt a képzést már az egyetemen, illetve a rezidensi időszak alatt el kellene kezdeni.

Hozzátették, a pszichiátereknek - az öngyilkosság megelőzésében nyújtott klinikai szerepükön túl - nem szabad elhanyagolniuk az oktatási és képzési szerepüket sem az általános és pszichoszociális ellátásban.  

A mentális betegségek sok embert érintenek, öngyilkossághoz is vezethetnek, de ezek a betegségek felismerhetőek és jól kezelhetők. Ebből kifolyólag az öngyilkosság mögött meghúzódó okok felismerése és kezelése a leghatékonyabb módja annak, hogy évente 800 ezer életet megmenthessünk és sokak életminőségét javíthassuk - írták.

A látás világnapja alkalmából csütörtökön Székesfehérváron működik az ország legnagyobb mobildiagnosztikai központja.