zaklatás;

2019-10-11 07:12:57

Lefagyasztotta a belügyet az ORFK-n történt zaklatási ügy

A Központi Nyomozó Főügyészség ugyan eljárást indított, de „sajtóérdeklődésre számot tartó fejlemény az ügyben nem történt, gyanúsítotti kihallgatásra továbbra sem került sor”.

Nyugtalanítónak tartja a Transparency International Magyarország azokat az információkat, amelyek az Országos Rendőr-főkapitányságon (ORFK) belüli zaklatási ügyről láttak napvilágot. Cikkeink nyomán a szervezet vizsgálatot kezdeményezett Pintér Sándor belügyminiszternél. A tárca hallgat, és egyelőre annak sincs jele, hogy a Központi Nyomozó Főügyészég nagy erőkkel folytatná a nyomozást.

A Népszava a közelmúltban többször foglalkozott az esettel. Az ORFK egyik ezredesének „magánéleti kapcsolata” volt közvetlen felettesével, egy vezérőrnaggyal. A nő szakított a férfival, ezt követően a vezérőrnagy – az ezredes elmondása szerint – hónapokon keresztül zaklatta és fenyegette, majd bántalmazta őt.

A nő látleletet vetetett fel sérüléseiről, és a szolgálati utat megtartva jelentette az esetet Balogh János országos rendőrfőkapitánynak. Az ezredes – mivel úgy érzékelte: azon túl, hogy őt „átrendelték” más szolgálati helyre, semmi nem történik – feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen. Az ORFK kezdetben nem adott konkrét választ arra a kérdésünkre, hogy az országos rendőrfőkapitány milyen intézkedést tett a panasz kivizsgálására. A rendőrség csak első cikkünk megjelenése, a botrány kirobbanása után közölte, hogy Balogh János továbbította az ezredes bejelentését az ügyészséghez. A bántalmazott rendőrnő minderről a sajtóból értesült.

A birtokunkban lévő dokumentum szerint a Transparency International Magyarország sem volt maradéktalanul elégedett a rendőrségi tájékoztatással. Szeptember közepén a szervezet képviseletében Martin József Péter ügyvezető igazgató és Ligeti Miklós jogi igazgató kezdeményezéssel fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez: annak kivizsgálására kérték a Belügyminisztériumot, hogy akár az ORFK vezetője, akár más tisztségviselő hibázott-e a bejelentés kezelése során.

A Transparency „mulasztás vagy más eljárási hiba feltárása esetén annak orvoslására és a felelősök elszámoltatására”, továbbá a „bejelentést tévő személy megfelelő védelméről történő gondoskodásra” is kérte a belügyminisztert. A szervezet kiemelten fontosnak tartja ugyanis, hogy a rendőrezredest se a bejelentés megtétele, se amiatt ne érje semmiféle, akár a szolgálati jogviszonyra vonatkozó jogszabályon alapuló, akár más természetű hátrány, hogy ügyéről a sajtó útján tájékoztatta a nyilvánosságot.

Tekintettel arra, hogy a belügyi tárcától hetekig semmifajta reagálás nem érkezett, lapunk is kérdéseket küldött Pintér Sándornak. Úgy látszik, a zaklatásos ügytől lefagyott a minisztérium: eddig szerkesztőségünk sem kapott választ.

A Központi Nyomozó Főügyészség alárendelt megsértésének vétsége és más bűncselekmény miatt indított eljárást. Ahogyan azt szeptember 12-én megírtuk, az ezredest tanúként már meghallgatták. Múlt héten ismét megkerestük a főügyészséget. A nyomozás állására vonatkozó kérdésünkre kiderült, hogy „sajtóérdeklődésre számot tartó fejlemény az ügyben nem történt, gyanúsítotti kihallgatásra továbbra sem került sor”.