A fővárosiak több mint kétharmada (68 százaléka) nem ért egyet azzal a döntéssel, hogy az utcán élő hajléktalanokkal szabálysértési eljárás indulhat, és bíróság elé állíthatják őket, derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet a 24.hu megbízásából végzett a Závecz Research.
Miután az Alaptörvényben is megágyazott neki az Orbán-kormány, 2018 októberében lépett életbe az a szabályozás, amely lényegében büntetendővé tette a nincstelenséget: országosan tiltja, hogy megfelelő lakhatással nem rendelkező emberek az utcán tartózkodjanak. A szabályok értelmében, ha egy hajléktalant 90 napon belül háromszor figyelmeztetnek a rendőrök azért, mert közterületen él, szabálysértési eljárást indítanak ellene, valamint elkobozhatják a vagyontárgyait és meg is semmisíthetik azokat, anélkül, hogy kártérítést kapnának.
A legtöbb hajléktalan ember a fővárosban él, ezért itt különösöen releváns a kérdés. Ám, mint kitűnt a felmérésből,
Nemtől, életkortól és iskolai végzettségtől függetlenül minden csoportban azok vannak számottevő többségben, akik elítélik az eljárást, Budán és Pesten egyaránt.
Látványos különbség egyedül a pártpreferenciák mentén mutatkozik. A Fidesz-szavazók 49 százaléka egyetért a kormánynak azon döntésével, hogy bíróság elé lehessen citálni valakit szegénységéért, bár a nemmel válaszolók aránya köztük sem sokkal kisebb (46 százalék). Az ellenzéki szimpatizánsok 84 százaléka viszont helytelenítette a szigorú szabályozást, ahogy a pártnélküliek 77 százaléka is.