Győrben és Budaörsön is markánsan többen vesznek az önkormányzati választáson, mint öt évvel korábban.
Érezhetően kihatott a városi és kerületi botrányok kirobbanásra a helyi választói aktivitására – ez derül ki a Nemzeti Választási Iroda 2014-es és 2019-es, délután egy órai adatainak összevetéséből.
A legnagyobb eltérést a győri adatokban találtuk, ezek szerint Borkai Zsolt fideszes polgármester orgiája elérte a választói ingerküszöböt: délután egyig a választók 24,28 százaléka, 89 993 fő szavazott,
vagyis 7,15 százalékponttal többen mentek el voksolni Győrben, mint 2014-ben.
Kiszivárgott szexvideóval hozták kínos helyzetbe Budaörs polgármesterét, Wittinghoff Tamást is, a durvuló kampány pedig itt sem hagyta hidegen a választókat. Itt a részvétel 5,77 százalékponttal magasabb (32,34 százalék, azaz összesen 7454 fő), mint öt évvel korábban ebben az idősávban.
Érden a jobboldali jelöltek háborúja és a bírósági ítélettel letiltott fideszes plakátkampány borzolhatta a kedélyeket, de a választások előtt félkészen átadott játszótér ügye is sokat nyomhatott a latban: a megyei jogú városban 14 198 fő – a szavazásra jogosultak 25,81 százaléka – vett egy óráig részt a választáson, ami
6,46 százalékponttal nagyobb érdi részvételt jelent korábbihoz képest.
A kispesti szocialistákat és Gajda Péter polgármestert a Lackner Csabáról kiszivárgott, droghasználatra és korrupciós ügyekre utaló felvétellel szorongatta meg a kormánypárti sajtó. Itt tapasztalható a legkisebb, de azért mérvadó változás: Kispesten 2,9 százalékponttal többen szavaztak (29,47 százalék, 13 956 fő ) a választásra jogosultak közül, mint öt éve ilyenkor. Igaz, ez az adat még alacsonyabb is, mint az egész országban: az összes szavazópolgár 26,6 százaléka voksolt 13 óráig, miközben ugyanez az adat 2014-ben 23,53 volt.
Reggel hattól este hétig lehet szavazni az önkormányzatok összetételéről, a politikusok többsége ezt már meg is tette. Viszonylag kevés balhéval, az előző önkormányzati választásnál egy hajszálnyival jobb részvételi aránnyal zajlik a voksolás. A galéria frissül.
Győrben eddig is keringtek szexpletykák a polgármesterről, de a repülőkről nem tudtak. Most mindenki azt várja, hogy Borkai győz, de sokan biztosak benne, hogy a választás után valamiképp távozik.
Borkai-szobor – nevetnek többen a ladikban evező pucér férfi szobrán (helyszín: Győr belvárosa, Baross utca). Az elsőre kissé furának ható alkotás 1997 óta ékesíti a sétálóutcát – a Győri Szeszgyár és Finomító Zrt. jóvoltából – ám a nagy vízen hajókázó, férfiasságát közszemlére tevő alak új jelentéstartalmat kapott, miután a város fideszes polgármesteréről több olyan felvétel került nyilvánosságra, melyek egy, az Adrián ringó luxusjachton tartott szexparti közben készültek.
Különösen erős az áthallás úgy, hogy pár lépéssel odébb található Rákosfalvy Zoltán ügyvéd (az említett szexparti aktív résztvevője) győri kaszinójának reklámja is. A hirdetést időközben valaki „Borkai kurvapecér Zsolt ajánlásával” matricával színesítette.
A városban többen arról beszéltek, Borkait azóta sem látták. Így a szavazás napján sem tudták, egyáltalán voksolt-e a polgármester.
Bár a „Borkai-affér” okán szombaton a városban rég nem látott méretű, ezer fős ellenzéki tüntetés gyűlt a városháza elé, vasárnapra úgy tűnt, elsimultak a kedélyhullámok. A megkérdezettek bizton állítják: szerintük a Fidesz megnyeri a győri választást.
A különbség a miértekben van. Az ellenzékiek szerint Borkai azért újrázhat, mivel emberei „betonstabilan” beépültek mindenhová, az összes lényeges poszton fideszes pártkatona ül. A kormánypárti szavazók szerint azért folytathatja a „tetten ért polgármester”, mert a város épül-szépül, munka van bőven a környéken és ezt nem akarják kockára tenni azzal, hogy ellenzéki jelöltre voksolnak. Az egyik szavazókör előtt, ahol mikrovita is kialakul a két tábor között, egy idős ellenzéki hölgy azzal replikázik, hogy ez kirakat: a projektek a város központját érintő látványberuházások.
Győrre jellemző mód hangos purparlé nem kerekedik, szinte barátságos a csevely, amiben mindenki egyetért, az az, hogy a város békés, továbbá, hogy a választás után Borkai rekordgyorsasággal lemond, vagy lemondatják és utána időközi választás lesz a városban. (Helyi jól értesültek úgy tudják, hogy szombat, késő este a környéken látták Orbán Viktor konvoját. Bár a hír megerősíttetni még nem tudtuk, a helyik kész ténynek veszik, hogy Borkainak alighanem díszkísérettel a miniszterelnök kézbesítette ki a selyemzsinórt.)
Ami biztosnak tűnik, hogy ha győz is a Fidesz, Győrben nem készül ünnepre. Mint azt a helyi Fidesz-pártirodán elmondják: tudtukkal nem lesz semmilyen ünnepség este. „Talán majd mindenki ünnepel, családi körben” - mondja az egyik ott dolgozó aki előtt éppen egy félig összegyűrt borkaizsoltos-szórólap hevert ottjártunkkor. Az egyesült ellenzék a helyi MSZP székházban várja az eredményt.
Az érezhető, hogy még a legelszántabb kormánypárti szavazók is leírták a szexbotrányba keveredett Borkait. Így találkoztunk olyan idős házaspárral, akik – mint mondják – régóta fideszesek, tulajdonképpen más párt nem is létezik számukra, ám az egyértelmű, hogy Borkainak mennie kell. „Borkai egy dolog. Mi már nem rá szavazunk, hanem Orbán Viktorra és a Fideszre” – világítják meg a különbséget, mivel a kormánypárt és politikája szerintük továbbra is tisztességes. Felvetésünkre, hogy ahogy korábban Borkairól is városszerte keringtek a legvadabb magánéleti és korrupciós pletykák, ez más Fidesz vezetőkről is gyakori, arra csak annyit mondott egy választó: az csak pletyka.
Ugyanakkor bíznak a Fideszben, viszont ha valakiről bizonyíték kerül elő – ahogy Borkairól –, akkor annak mennie kell. Ez alkalmasint eddig is így lehetett: volt olyan kormánypárti szavazó aki tudósítónknak elismerte, hogy már régóta keringtek a városban Borkai-körüli pletykák repülős kiruccanásokról, szexkalandokról. Ami meglepte őt, hogy kiderült, hogy a kompánia majd minden tagjának saját repülőgépe lett. „Erre azért nem gondoltam” vallotta be.