Pécs;erőmű;önkormányzati választás;

- Mészáros Lőrincet és a kormányt támadja a pécsi Fidesz, persze nem úgy gondolták

Így próbálnak ártani az ellenzéki polgármesterjelöltnek.

A pécsi erőmű fatüzelésének, és az abban vezérigazgatóként közreműködő Péterffy Attilának (a megyeszékhely ellenzéki polgármesterjelöltjének) támadására húzta fel a választási kampányt a helyi Fidesz. Ezzel azonban a kormánypárt telibe találta az Orbán-kormány energiapolitikáját, és a legnagyobb faégetőt, Mészáros Lőrincet.

Péterffyre az „erdőégető” jelzőt igyekszik ráaggatni a fideszes pártsajtó, azzal érvelve, hogy 2015-ig tartó vezérigazgatósága alatt az erőműben rengeteg fát tüzeltek el. Ez legalábbis sajátos annak idejében, hogy az energiatermelő üzemet Páva Zsolt, a város Fideszes polgármestere négy évvel ezelőtt éppen Péterffy Attila társaságában, Hoppál Péter, a kormánypárt országgyűlési képviselője társaságában nyilvánította „zöld erőműnek”, kijelentve: „Pécs megpályázza az Európa Zöld Fővárosa címet, a felkészülés folyamatában pedig hangsúlyos tény, hogy a pécsi erőmű nem használ fosszilis energiahordozókat”. Mint akkor a polgármester elmondta: „Az erőműben 2004 óta tüzelnek fát és faaprítékot, akkor még a szenet leváltó földgáz mellett történt mindez. Tavaly óta kizárólag biomassza alapon működnek. 2004 óta töredékére esett vissza a fatüzelés, nőtt az erdőben keletkező fahulladék felhasználása, s természetesen jókora mennyiségben tüzelnek el szalmát és más mezőgazdasági hulladékot”.

Péterffy Attila szavaz

A pécsi erőmű ezzel a gyakorlattal nincs egyedül: az Orbán-kormány – a szélerőművek betiltásával és a napelemek megadóztatásával – mindent arra a lapra tett föl, hogy az uniós megújulóenergia-előírásokat Magyarország döntően az egykori szenes erőművek fatüzelésre történő átállításával fogja elérni. Mi vállaltuk az EU-n belül az egyik legalacsonyabb, mindössze 14,6 százalékos zöldenergia-részarányt, amit – mivel a szélenergia minimális részesedése 2010 óta nem változott, a napenergia pedig a büntetőadó következtében uniós szinten nálunk bővül a leglassabban (Ausztriában a tavalyi éves növekmény nagyobb, mint nálunk a teljes naperőmű-kapacitás) - háromnegyed részben fafűtéssel teljesítünk. (A statisztikák szemérmesen a „biomassza” fogalmat használják, ez azonban a valóságban főleg fát és faaprítékot – kisebb részben mezőgazdasági hulladékot – jelent.) Vagyis aki az amúgy valóban megkérdőjelezhető hasznosságú fatüzelést támadja, az az Orbán-kormány energiapolitikájával megy szembe. Nem utolsósorban pedig a főoligarcha Mészáros Lőrinccel, akinek Mátrai Erőműve (Paks után az ország második legnagyobb erőműve) a legnagyobb hazai biomassza (és így erdő-) égető, cégbirodalmának egyik tagja, a Geosol pedig a piacvezető biomassza-fűtőanyag előállító.

Ez több mint 2,7 millió voksot jelent. Budapesten közel félmillióan szavaztak.