választási műsor;

2019-10-14 15:20:18

A kevesebb több lett volna – Egymással küzdöttek a voksolásról tudósító tévécsatornák

Egymással és másfajta programokkal is küzdöttek a vasárnapi szavazásról tudósító tévécsatornák. Köztük is lehetett választani, de a kép meglehetősen vegyes.

Erős konkurenciája volt azoknak a tévéknek, amelyek még az urnazárás előtt elkezdték választási műsorukat. Két ilyen csatorna akadt: a Hír Tv és az ATV egyaránt érdemesnek vélte már délután 6 órától megpróbálni magára vonni a nézők figyelmét. Így aztán valóban megelőzték a többieket, de érdemi információkkal előbb természetesen ők sem tudtak szolgálni. Viszont megküzdhettek az ugyancsak 6 órakor kezdődött válogatott futballmeccsel, amelyről ráadásul ki voltak tiltva a felnőtt szurkolók, akiknek tehát maradt a tévéközvetítés és feltehetően nem a választási eredményekre voltak kíváncsiak helyette. Ha pedig ez nem lett volna elég, a TV2 most kezdte el a Sztárban sztár leszek című tehetségkutató élő adásait, az RTL Klub pedig biztosan számított a korábban indult sorozatok – Házasodna a gazda, Jófiúk, Love Island – megszokott közönségére.

Ez azonban a jelek szerint nem zavarta az említett két programot. Az ATV-n a jobb sorsra érdemes Rónai Egon igyekezett két elemzővel magához láncolni a nézőket. Ám az ilyesfajta „mi lenne, ha…” típusú beszélgetések inkább időkitöltőnek alkalmasak, mintsem valódi értékelésekre. Aztán jött Sváby András, szokásos Heti naplójával és ha már arra járt, a továbbiakban át is vette a műsor irányítását, ami nem mindig szolgált előnyére. A Heti TV-ben közben kapcsolgattak az eredményváró helyszínekre, ahol természetesen semmi sem történt, továbbá szót adtak a stúdióban helyet foglaló és – jobboldali – politikai elfogultságukról régóta közismert „szakértőknek” és „újságíróknak”. (Ehelyütt mindkét idézőjel indokolt, hiszen az említett urak arról nevezetesek, hogy inkább megcsúfolják e két, egyébként szép szakmát.) 

Az M1 hírfolyama akkor kapcsolódott be a választási eredmények követésébe, amikor már elkezdődött a szavazatok összeszámlálása és publikálása. Érdekes volt látni, hogy őket egyáltalán nem zavarta meg a választási számítógépes rendszer immár több voksoláson tapasztalt többszöri leállása. Netán a közszolgálati média máshová van bekötve, vagy csak jól palástolják az átmeneti nehézségeket. A nézők számára az is gondot jelenthetett, hogy a műsorvezető, Németh Balázs olyan látványosan és leplezetlenül drukkol a kormánypártoknak, ami már túlzás. Ezúttal az ellenzékiséggel ugyancsak nem vádolható Mráz Ágoston Sámuel volt az, akinek néha kicsit „középre kellett húznia” az elhangzottakat.

Valóban nagyszerű dolog a technika fejlődése. Vagyis az, hogy a választási eredményeket – valamennyi csatornán – áttekinthető feliratok segítségével lehet nyomon követni. Valamint az is, hogy szinte minden tévének lehetősége van kikapcsolni a különböző helyszínekre és így élő adásban beszámolni a történésekről. Csakhogy ennek is megvan a hátulütője. A nézőt ugyanis folyamatosan annyi információval bombázzák, hogy az szinte már követhetetlen. Igaz, például az ATV erre kijelölt emberei – Vujity Tvrtko és Krug Emilia - igyekeztek eligazítani a helyszínek, nevek és számok rengetegében, de kétséges, hogy próbálkozásaik sokat számítottak az egyszerű nézőknek. 

Mindebből aztán még egy probléma adódik. Amit az imént leírtunk, azzal nyilvánvalóan tisztában vannak valamennyi csatornánál. Ennek ellensúlyozására hívnak be a stúdiókba elemzőket. Akik a maguk nézőpontjából értelmezni igyekeznek az információ-tömeget. Ám sokszor okoskodnak, túlbonyolítanak, s ezzel gyakran csak megakasztják a műsorfolyamot. Némelyikük pedig politikusokat megszégyenítő elánnal teszi le a garast egyik vagy másik oldal mellett.

Volt egyébként választási műsor a TV2-n is. Ebből kiderült, hogy Palik László – sportriporteri múltjának köszönhetően – gyorsan el tud hadarni rengeteg számot és nevet. Továbbá láthattuk, hogy a hétköznapokon a családi sportvetélkedőt vezető tévés attól sem lesz fiatalabb, vagy megnyerőbb külsejű, ha öltönyt és nyakkendőt ölt. S persze náluk is szerepelt szakértő, hűen a csatorna kormánypártiságához.

Ezen a választási éjszakán is az RTL Klub járt jól. Náluk ugyanis leperegtek a bevált sorozatok és csak utána foglalkoztak a nap politikai eseményeivel. Vagyis akkor, amikor már sok helyen volt végeredmény, de szinte mindenütt lehetett látni, hogyan alakul a voksolás. Így aztán egy jól szerkesztett pergő adással találkozhatott a néző. Ott még az is kevéssé zavart, hogy Boros Krisztina és két elemző próbált „okoskodni”, mert aztán mindig jött a kitűnő és lényegretörő műsorvezető, Rábai Balázs és további pontos információkkal szolgált.

A választás végeredménye egyébként minden csatornán ugyanaz lett és napjainkban, amikor a hatalom igyekszik minél inkább kézben tartani a médiát, már ez is nagy szó. A körítés persze eltért, de a lényeg: kevesebb több lett volna. Még egy-két szavazás, és talán erre is rájönnek.