labdarúgás;

2019-10-16 08:55:00

Jogsértő, mégis mindennapos a motozás a sportrendezvények előtt

Személyiségi jogot sértenek a sportrendezvények előtt a biztonsági emberek a drukkerek ellenőrzése során, amikor megmotozzák őket.

A sporttörvény szerint a sport társadalmilag hasznos céljainak megvalósítása érdekében az állam gondoskodik a sportrendezvényeken a közbiztonságról, a gyakorlatban e feladatát nagyrészt jogalkotással látja el.

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) biztonsági szabályzata szerint a néző sportrendezvény helyszínére akkor léptethető be, ha a ruházata és csomagja átvizsgálásához hozzájárul, amit a biztosítást végző rendőr és a rendező szerv alkalmazottja jogosult elvégezni. Hozzájárulás hiányában a belépni szándékozó néző az adott sportrendezvényt nem tekintheti meg. A néző hozzájárulása a belépőjegy megvásárlásával megtörténik, a jegyen lévő figyelmeztetés utal a pályarendszabályokra.

A csomag és a ruházat átvizsgálását ma a gyakorlatban a rendező szerv személyi-, és vagyonőr jogosultságú alkalmazottai végzik, akik a belépni szándékozó néző ruházatán keresztül a testének felületét is alaposan végigtapogatják.

Dr. Hoós Tibor, nyugalmazott törvényszéki tanácselnök, címzetes táblabíró a Népszava részére elküldött állásfoglalásában arra hívja fel a figyelmet, hogy a ruházat vizsgálatával együtt a testfelület tapogatása a büntetőeljárási törvény szerint már kényszerintézkedésnek, motozásnak minősül, amit kizárólag ügyészség és nyomozó hatóság rendelhet el olyan személlyel szemben, akiről megalapozottan feltehető, hogy elkobozható dolgot tart magánál.

„A sporttörvény a ruházatátvizsgálás kivitelezését nem írja le, hanem a személy-, vagyonvédelmi és magánnyomozói tevékenységről szóló törvényre - 2005. évi CXXXIII. törvény - utal, amely meghatározza a beléptetést végző személy- és vagyonőr jogosultságait, szabályozza, hogy miként kell eljárnia. A 26.§ (3) bekezdés alapján rendezvénybiztosítási feladatokat ellátó személy jogosult zárt területen vagy helyen tartott rendezvényre belépő személyt különösen a testi sérülés okozására alkalmas tárgyak bevitelének megakadályozása érdekében csomagja tartalmának bemutatására felszólítani, rajta és csomagján kizárólag fémtárgyak kimutatására alkalmas eszközt alkalmazni, ennek visszautasítása esetén a rendezvényen való részvételét megtiltani. Nem ad tehát ez a törvényi rendelkezés lehetőséget a személyi és vagyonőr beléptetőnek a testfelület végigtapogatására ruházat átvizsgálása címén!” – figyelmeztet a szakember.

A ruházatátvizsgálás módjára sportesemény alkalmával a Személy- Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara ajánlásokat adott, amely szerint a felsőruházat kigombolásával, a kinyitott ruházat felemelésével (amit nyilvánvalóan felszólításra a belépni szándékozónak magának kellene elvégeznie) vizuálisan meg lehet győződni arról, hogy nincs-e a belépni kívánó személynél tiltott tárgy, de a helyszíni körülményektől függően a felsőruházat levetésével, és a levetett ruházat simításával, gyűrögetésével is végre lehet ezt hajtani. Ez az értelmezés – helyesen – nem tesz említést a testfelület tapogatásának a lehetőségéről, a gyakorlat azonban ettől mégis eltér!

A szakember kiemelte: a felhatalmazás nélküli motozás sérti az Alaptörvényt, amely szerint „AZ EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani”, az emberi méltóság sérthetetlen.

Hasonlóképpen rendelkezik a Polgári Törvénykönyv is, amely előírja, hogy az emberi méltóságot és az abból fakadó személyiségi jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. Nem sért ugyan személyiségi jogot az a magatartás, amihez az érintett hozzájárul, a néző azonban a jegy megvásárlásával a ruházata törvényes átvizsgálásához járul hozzá, amit nem lehet összemosni a testfelülete megtapogatásához való hozzájárulással még akkor sem, ha a beléptetők ezt általánossá teszik, mert úgy ítélik meg, hogy ez a leggyorsabb és legegyszerűbb módozata az átvizsgálásnak.

„A sportrendezvényre történő beléptetés nemzetközi viszonylatban eltérő, egyes országokban ugyancsak a testfelület végigtapogatásával történik. Kétségkívül a jó megoldást terrorcselekmények, illetve azok veszélye is nehezítik, a magyar viszonyokat azonban a hatályos magyar jogi szabályozás keretei között kell elemezni!” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint a beléptetés törvényes és kulturált formája beléptető kapuk létesítése, az egyedi műszeres ellenőrzés, kamerarendszer lenne, a ruházatátvizsgálást végzők rendelkezzenek kellő szakmai tapasztalatokkal a törvény által megengedett forma végrehajtásakor. A stadionon belüli rendfenntartás nem a beléptetés témaköre!  

Hoós Tibor szerint a leírtak alapján indokolt lenne a megszégyenítő, megalázó, a testfelület végigtapogatásával járó – jogszabállyal alá nem támasztott - ruházatátvizsgálási gyakorlat felülvizsgálata! A jövő évben Budapest Európa-bajnoki mérkőzéseket rendez. Mutassa meg Magyarország Európának a beléptetés biztonságos, ám kulturált formáját!

Az MLSZ a Népszava érdeklődésére úgy reagált, hogy fémdetektoros ellenőrzéssel nem lehet megtalálni a legkülönbözőbb módon elrejtett pirotechnikai eszközöket, ezek használatát viszont rendkívüli szigorral szankcionálja a FIFA és az UEFA. A repülőtereken alkalmazott beléptető kapus ellenőrzés rendkívüli módon lelassítaná a nézők beengedését, ami komoly feszültségeket okozhat. Az MLSZ hangsúlyozta, nehéz jó megoldást találni, amikor ferencvárosi drukkerek megkéselték társukat, azért bírálták a biztonságiakat, mert nem vizsgálták át elég alaposan a lelátóra beengedett szurkolókat.