ufó;sci-fi;

2019-10-19 10:20:00

Aidan Gillen: Aztán kidobtak a repülőből

A kék könyv-projekt című sorozatot nem véletlenül hasonlítják az X-aktákhoz, csak éppenséggel annak ötvenes évekbeli, kosztümös verzióját láthatjuk benne: egy ex-katonai pilóta és egy tudós jár utána az UFO jelenségeknek. Utóbbit alakítja Aidan Gillen, akit telefonon értünk utol.

Személyesen is érdeklik a földönkívüliek?

A hetvenes években, amikor gyerek voltam, ez igen forró téma volt, de engem sokkal inkább befolyásolt Steven Spielberg filmje, a Harmadik típusú találkozások. Elképesztő hatással volt rám. Egyszóval, izgat a kérdés, hogy vajon vannak-e további értelmes lények a világegyetemben, de nem vagyok fanatikus kutatója a témának.

Állítólag igaz eseteket dolgoz fel A kék könyv-projekt és az ön által megformált Dr. J. Allen Hynek is létező személy.

Méghozzá igen ismert tudós volt, rengeteget szerepelt és publikált. Találkoztam a két fiával is, hogy többet tudjak meg a családi hátteréről. Az efféle csodálatos elmékben az a lenyűgöző, hogy kívülről úgy tűnhet, hogy nem ebben a világban élnek, pedig valójában csak fontos és forradalmai dolgok körül forog az agyuk.

Hynek szkeptikus volt, aztán, átállt a másik oldalra, a hívőkhöz. Ezt a fordulatot tárgyalja majd a sorozat?

Biztos vagyok benne, de még csak a második évadot forgattuk le. Az első 1952-ben játszódott, a második egy évvel később, Hynek pedig egészen a hatvanas évek elejéig dolgozott a projekten. Törekedtünk arra, hogy ennek a változásnak a magját már az első évad végén elhintsük. Az, hogy a közvélemény azt mondja, „átállt” szerintem abszolút nem igaz. Inkább csak kétségei voltak. Amúgy Hynek büszke volt arra, hogy elismert tudós, és élvezte, hogy ennek ellenére popkulturális figura lett.

Ön hogyan áll ezzel a „hitbéli” kérdéssel?

Gyerekkoromban vizslattam az eget és biztos voltam benne, hogy láttam dolgokat, mert arra vágytam. Később az ember, ahogy felnő, elvész a vallási és tudományos magyarázatok között, illetve ma már a média is másképp áll ehhez a kérdéshez, mint mondjuk az 50-es években. Ma már nem okozna világkáoszt, ha egyszer csak kiderülne, hogy létezik a bolygón kívül máshol is értelmes élet. Szerintem az a hihetetlenebb, hogy értelmes lények csak a Földön léteznek.

Mi az üzenete A kék könyv-projektnek?

Figyeld az eget! Amúgy a sorozatnak nincs dedikált üzenete. Szórakoztató alkotás, amelynek vannak tudományos alapjai is. Talán annyi mégis, hogy a kommunikáció tesz minket értelmes lénnyé.

A Trónok harcában Littlefingert alakította – ez mennyiben változtatta meg az életét?

Főként külsőségekben jelentkezett a hatás: ha az ember a világ legnépszerűbb sorozatában szerepel, tudomásul kell vennie, hogy a világon nagyon sokan gondolnak róla valamit. Ugyanakkor az a tapasztalatom, hogy az emberek nagyon gyorsan felejtenek, igaz a Trónok harca esetében ez nyilván egy hosszabb folyamat lesz. Nem bánom, hogy ha leszólítanak az utcán, hogy én vagyok Littlefinger vagy Baelish, mert akkor ez azt jelenti, hogy elhitték az alakításomat.

A sötét lovag: Felemelkedésben Christopher Nolannel dolgozhatott együtt. Aki végül kivágta egy repülőből.

Egyetlen jelenetben szerepelek ebben a filmben. Nolant az egyik legzseniálisabb rendezőnek tartom, így amikor megkeresett az ötlettel, azonnal igent mondtam. A forgatás alatt számomra a legérdekesebb az volt, ahogy együttműködött Wally Pfister operatőrrel, aki állandó alkotótársa. Lenyűgöző volt látni ezt a két zsenit, ahogy felépítették az adott jelenet vizualitását. Aztán, ahogy mondja, kidobtak a repülőből.