Tudomány;régészet;római kor;

Képünk illusztráció

- 2000 római pénzérmét talált egy szerződéses kincsvadász Baranyában

A kerámiaedényben elásott vagyon már csak azért is fontos lelet, mert arról is sok mindent tudni lehet, hogy hogy kerülhetett oda, ahol rátaláltak.

Több mint kétezer darab, negyedik századi, római kori, bronz pénzérme került elő Baranya megye déli részén - adta hírül a Janus Pannonius Múzeum (JPM) hétfőn. A kisméretű érmék eszmei és tudományos értéke azért igazán kiemelkedő, mert ismert lelőhelyen, leletösszefüggések ismeretében került elő a kincs - azaz, következtetni lehet belőle arra, hogy annak idején pontosan milyen gazdasági folyamatok játszódtak le. A bama.hu azt írja, a pénzérméket egy szürke házi kerámiából készült edényben helyezték a föld alá. Az összetört edényt a közeljövőben restaurálják a múzeumban.

Gábor Olivért, a múzeum régészét idézve a közleményben kitérnek rá: ilyen mennyiségű pénzkincsre ritkán lehet ráakadni, bár az adott lelőhelyen valószínűsíthetőek voltak római kori leletek.

Az érméket egy önkéntes lelőhely-felderítő, Hendinger Zoltán találta meg, aki a Janus Pannonius Múzeummal szerződéses kapcsolatban álló etikus fémkereső, amatőr kutató. Ez azt jelenti, hogy a kutatást kormányhivatali engedéllyel végezheti, és a lelőhely pontos megjelölésével a megtalált leleteket a múzeumnak átadja. A JPM több mint egy tucat fémkeresős önkéntes lelőhely-felderítővel működik együtt folyamatosan. A tervek szerint az általuk megtalált kincsekből időszaki tárlatot is rendeznek jövőre a többi között a most meglelt római kori érmék bemutatásával.

Jessica Meir és Christina Koch, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) két űrhajósa először lépett férfi nélkül a világűrbe.