U17-es labdarúgó-válogatott;

2019-10-27 15:41:27

U17-es vb: parádé után szomorúság

Hiába vezetett a magyar labdarúgó-válogatott kétszer a brazíliai korosztályos világversenyen, két perc alatt fordított és nyert Nigéria.

A magyar válogatott 34 év kihagyás után indulhatott ismét a 17 éves focistáknak kiírt világbajnokságon, amely helyből azt sugallta, amit mindenki tud a „szakmán” kívül: a magyar futball utánpótlása nem csupán az utóbbi években, hanem már évtizedek óta elvétve tud felmutatni egy-egy nemzetközi szinten is értelmezhető generációt. Ezért a jelenlegi gárdával szemben felfokozott várakozás volt tapasztalható, hiszen a Preisinger Sándor szövetségi edző által gardírozott csapat majd’ három és fél évtized után harcolta ki a vb-szereplés jogát. Méghozzá egész meggyőző szereplés révén: a magyarok úgy jutottak ki a májusi Eb-ről a vb-re, hogy csoportjukat százszázalékos teljesítménnyel megnyerték, majd a negyeddöntőben 11-esekkel maradtak alul a spanyolokkal szemben. Az ötödik helyért a belgákkal találkoztak a vb-részvételért, s az 1-1-es döntetlent követően a 11-esek ezúttal nekik kedveztek. A magyar U17-es csapat ezt megelőzően 1985-ben szerepelt vb-n.

A Brazíliában esedékes viadalon komoly csoportba került a válogatott: Preisinger szerint Nigériát nagyon jó egyéni képességű és gyors játékosok alkotják, az ausztrál csapat futballját a szerbek stílusához hasonlította, míg a legérettebbnek Ecuador játéka tűnt neki, így a dél-amerikai együttest tartotta a legerősebb ellenfélnek.

A magyar válogatott a goianiai Olimpiai Stadionban a korosztály rekordbajnoka, az ötszörös vb-győztes Nigéria ellen kezdte a vb-t. Méghozzá parádésan: már a 4. percben vezetett: László Dávid futott fel a bal oldalon, az alapvonal közelében kapott labdát, majd pontosan ívelt középre, a hosszú oldalon érkező Komáromi György pedig higgadtan a hálóba belsőzött (0–1).

A gól után egy veszélyes szabadrúgással jelentkeztek a nigériaiak, majd igyekeztek kézbe venni a játék irányítását, elsősorban csapatkapitányuk, Tijani hosszú labdáiból alakultak ki veszélyes akcióik. A 18. percben Orosz Donát szabálytalankodott a tizenhatoson belül a kilépő Ubanival, a megítélt büntetőt Tijani magabiztosan értékesítette (1–1). Többet támadtak az afrikaiak, de egy-két magyar akció is futott a pályán, a 28. percben pedig visszavette a vezetést a válogatott: Major Sámuel 15 méterről, állítgatás nélkül a kapu bal oldalába lőtt (1–2). A folytatásban a nigériaiak többet birtokolták a labdát, többet próbálkoztak kapura lövéssel is, a magyarok a labdaszerzést követő gyors akciókkal operáltak.

A fordulás után is többet birtokolták a labdát az ellenfél játékosai, de a magyar védelem sokáig jól állta a sarat. Egészen a 79. percig, amikor egy bal oldali szöglet után Ibrahim fejelt a hálóba (2–2). És alig több, mint két perc alatt megfordította a találkozót Nigéria: a gól után Adeniyi érkezett a hosszún egy bal oldali beadásra és a kapuba csúsztatott (3–2). A végén a szerencse is a nigériaiak mellé állt: Tijani végezhetett el szabadrúgást a 86. percben, a labda megpattant a sorfalon, és úgy vágódott a magyar kapuba (4–2), ezzel a találattal alakult ki a végeredmény.

„Mindenki elfáradt a végére, az ellenfél is. Mi rengeteg energiát fektettünk abba, hogy megóvjuk a kapunkat a góltól, hiszen dinamikusabb csapattal találkoztunk. Két nagy egyéni hibából fordított Nigéria, és ez megfogta a csapatot, innen már nem tudtunk felállni. Fel kell emelnünk a fejünket, van még két mérkőzésünk rá, hogy megszerezzük a csoportból való továbbjutáshoz szükséges pontokat” – értékelt a szövetség honlapján Preisinger Sándor.

A magyar válogatott kedden, magyar idő szerint éjfélkor az ausztrálok ellen folytatja szereplését a világbajnokságon.