Boris Johnson;Brexit;

2019-10-30 15:29:33

Halloweeni kilépés helyett adventi választás

A Brexit árnyékában fog lezajlani a kampány, melyből a kisebb pártok kerülhetnek ki jobban.

Több hetes sorozatos parlamenti szavazatvesztés után Boris Johnson váratlan fölénnyel, 438 igen és 20 nem szavazattal földcsuszamlásszerű győzelmet aratott kedd este az alsóházban, megnyitva az utat a négy év alatt harmadik általános választás előtt a szigetországban. A királyi szentesítésig vezető, várhatóan akadálymentes folyamat után az országgyűlés jövő szerdán, éjfél után egy perccel oszlik fel. Ezt követően a kormány választás előtti “purdah”, csendes üzemmódba megy át, a köztisztviselőktől pedig szigorúan elvárják, hogy ne folytassanak olyan tevékenységet, mely megkérdőjelezi pártatlanságukat. Az új helyzetben minden bizonnyal nem kerül sor a világszerte nagy népszerűségnek örvendő házelnök, az október 31-én visszavonulni készült John Bercow utódjának megválasztására, így a világ még néhány extra napig élvezheti rendkívüli produkcióit.

A Konzervatív Párt kétszámjegyű vezetéssel kezdi meg az egyelőre nem hivatalos kampányt. A Press Association legfrissebb poll-összesítése szerint a kormánypárt átlagosan 38 százalékon áll, alaposan lehagyva a 23 százalékos Munkáspártot. A feljövőben lévő Liberális Demokraták 18 százalékról, a Brexit Párt 11 százalékról indul. Jeremy Corbyn, az ellenzék vezére azt a benyomást próbálta kelteni, amikor késznek mutatta magát a választás kiírásának támogatására, hogy soha ennyire nem várt egy erőpróbát és napi megemelt mennyiségű zabkásával igyekszik növelni energikusságát. A még soha semmilyen kormányzati tisztséget nem viselt veterán politikus abba kapaszkodhat, hogy a Theresa May által elfuserált 2017-es voksot megelőzően a Munkáspárt átlagosan 20 százalékkal kullogott a konzervatívok mögött, ám a választás napján mindössze 3 százalékkal teljesített rosszabbul.

Az Egyesült Királyság közvélemény-kutatási orákuluma, Sir John Curtice friss előrejelzése szerint a választásból a kisebb pártok kerülnek ki jobban. Biztosra veszi, hogy az új parlamentben rekord mennyiségű nem-konzervatív és nem-munkáspárti képviselő harcol majd a zöld padsorokban rendelkezésre álló ülőhelyekért. Mint erről a londoni hírcsatornán, az LBC-n beszélt, százat is meghaladhatja a két nagy párton kívüli új honatyák száma. Ennek abból a szempontból van jelentősége, hogy így akár a konzervatívoknak, akár a Munkáspártnak nehezen jönne össze a kormányzáshoz szükséges működőképes parlamenti többség.

Kevesen vonják kétségbe, hogy Boris Johnson csak meggyőző győzelem esetén nem az egyik legrövidebb ideig hatalmon lévő kormányfőként vonul be a brit történelembe. Az elmúlt két év tapasztalata alapján a konzervatívok csak önmagukra támaszkodhatnak, az északír Demokratikus Unionista Párttal kötött együttműködési megállapodás az egyetlen igazán fontos kérdésben, a Brexitben fabatkát sem ért. A Munkáspárt legalábbi elméletileg a Liberális Demokratákkal, a Skót Nemzeti Párttal és az egyetlen mandátumát remélhetőleg megőrző Zöld Párttal is képes lenne koalíciót alkotni.

Az 1923 óta első decemberi parlamenti választás meghatározó témája 2017-hez hasonlóan a Brexit lesz. Ha a győzelmet Boris Johnson szerzi meg, januárban tető alá kívánja hozni az Unióból való kilépést. Ha a Downing Street 10. új lakóját Jeremy Corbynnák hívnák, a Munkáspárt új megállapodást próbálna kicsikarni Brüsszelből és azt népszavazásra bocsátaná. Westminster legkövetkezetesebben eurofíl pártja, a Liberális Demokraták készek semmibe venni a 2016-os referendum eredményét és visszavonni az 50. cikkely aktiválását.

A maradás vagy távozás kérdése olyan mértékben határozta meg a pártok politikáját és osztotta meg 2016 óta a közvéleményt, hogy a szavazópolgárok passzivitása nehezen képzelhető el. Akármilyen zord és ködös is lesz az időjárás, akármennyire is korán sötétedik majd, vagy lesznek csúszósak az utak, a fegyelmezett brit lakosság nem fog távolmaradni az urnáktól. Az a Munkáspárt által előterjesztett javaslat viszont, hogy a szigetországban élő európai állampolgárok is leadhassák voksukat december 12-én, nem is került napirendre.