Matolcsy György a Financial Timesban írott cikkében is azt állítja, hogy az euró csapda, ki kell lépni belőle, mert nem igaz, hogy a közös fizetőeszköz a következő lépést jelenti Nyugat-Európa egyesítéséhez. Hatékony működéséhez ugyanis nincsenek meg a szükséges előfeltételek: a közös állam, az együttes GDP legalább 15-20 százalékára kiterjedő költségvetés, továbbá az övezetben nem létezik sem pénzügyminiszter, sem pénzügyi tárca. Az MNB elnöke úgy gondolja, hogy annak idején elsősorban a franciák miatt vezették be az eurót, mert Párizs úgy gondolta, hogy ezzel el lehet kerülni az egyesült Németország dominanciáját, ám tévedett.
De a németek is melléfogtak, mert igen erős pozícióba kerültek, ám emiatt elhanyagolták az infrastruktúra fejlesztését, valamint a beruházásokat az élenjáró ágazatokban. A zóna legtöbb állama a belépés előtt jobban teljesített, mint utána. Az első két évtized kevés nyertest és sok vesztest produkált. A 2008-as pénzügyi válság igencsak érzékenyen érintette őket. Nincs ingyenebéd és az olcsó hitelek gyakran sokba kerülnek később.
De itt az idő felébredni ebből az ártalmas és terméketlen álomból. Az összes uniós országnak el kellene ismernie, hogy az euró stratégiai hibának bizonyult. Az Európai Egyesült Államok víziója azt eredményezte, hogy az USA hadat visel az EU és az euroövezet ellen. Ezért lehetővé kell tenni, hogy a tagok szépen kiszálljanak a következő évtizedekben. Akik pedig maradnak, azoknak tartósabb globális fizetőeszközt kell létrehozniuk.