Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) végül belátta, nem lenne célravezető lehetetlen elvárásokkal megtizedelni a felsőoktatásba jelentkező hallgatókat: azt fogják javasolni a kormánynak, hogy a kötelező nyelvvizsga követelmény kerüljön ki az egyetemi felvételi elvárások közül. Erről Schanda Tamás, az ITM parlamenti államtitkára beszélt kedden a XXI. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián az MTI tudósítása szerint.
A lépést azzal indokolta, az elmúlt időszakban több szervezet is felkereste a tárcát, a kötelező nyelvvizsga ügyében további tárgyalásokat kérve. „Meghallgatva a fiatalok, a roma szakkollégisták és a nyelvtanárok véleményét, de továbbra is elköteleződve a versenyképes felsőoktatás iránt, a korábbi döntés felülvizsgálatára teszünk javaslatot” – mondta az államtitkár.
A kormány 2014-ben döntött arról, hogy 2020-tól csak azok felvételizhessenek egyetemre, akiknek van legalább egy középfokú nyelvvizsgájuk. Azt nem vették figyelembe, hogy a középiskolai oktatásnak nem feladata, hogy nyelvvizsgára készítse fel a diákokat, az idegen nyelvi órák tantervein, az oktatási módszereken sem változtattak – még annak ellenére sem, hogy az Oktatási Hivatal saját elemzése is kimutatta, hogy a hazai nyelvoktatás ezer sebből vérzik. Ráadásul a nyelvoktatás reformját célzó idegen nyelvi stratégia sem készült el időben.
2017-ben az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala is felhívta a kormány figyelmét arra, hogy az intézkedés alapjogokat sért, nemrég pedig Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman fejezte ki aggályait a kötelező nyelvvizsgával kapcsolatban. A pedagógus szakszervezetek is tiltakoztak, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája pedig alternatív javaslatokkal állt elő. Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke arra figyelmeztetett: ha életbe lép a szigorítás, 2020-ban 18-22 ezer diák is kiszorulhat a felsőoktatásból.
Az ITM szerdán fogja benyújtani a nyelvvizsgaszigor elhalasztását kérő javaslatát a kormánynak.