Nem rendeztek hivatalos ünnepségeket és megemlékezéseket, csend övezte Izraelben az arabai határátkelőhelyen Jordániával 1994. október 26-án aláírt békeegyezmény 25. évfordulóját, írta akkor az MTI. Nem véletlenül maradt el az ünneplés: a két ország a kilencvenes években még kiváló kapcsolatait az utóbbi években több válság övezte: 2017-ben a Jordániában működő izraeli külképviselet egyik biztonsági őre vitatott körülmények között lelőtt két jordániait, ezután Jeruzsálemben a legmagasabb szinten hősként fogadták, ami Ammánban közfelháborodást váltott ki.
Izrael '94-ben Egyiptom után második szomszédjával rendezte diplomáciai kapcsolatait negyvenhét éves ellenségeskedés után. Az egyezmény alapján Izrael átadott Jordániának mintegy háromszáz négyzetkilométernyi területet,de azzal a kitétellel, hogy a földek izraeliek magántulajdonában maradnak, izraeliek művelik őket, valamint biztosított oda a szabad beutazásuk lehetősége. Ám II. Abdalláh jordániai király már egy éve bejelentette, hogy nem tervezi megújítani az átadott területek használati jogát, és ezt ismét megerősítette:
A kabinet részéről álló ováció fogadta a bejelentését, írja a Times of Israel. Várhatóan az izraeli turistáknak búcsúznia kell a Naharáim nevű részektől; a jordániai állami televízió élőben közvetítette az ország zászlajának felvonását. Ugyanakkor név nélkül arról nyilatkozott Jordánia külügyminiszterének egy tisztviselője, hogy az Arava-sivatagban található, mezőgazdasági művelésbe vont földeket továbbra is használhatják az izraeli gazdák, ha rendelkeznek beutazási engedéllyel és eleget tesznek az ország törvényi előírásainak. Az izraeli Ynet pedig arról ír: a gazdák vélhetően még hónapokig zavartalanul utazhatnak a területre.
Jordánia annak a két arab országnak az egyike, mely békemegállapodást kötött Izraellel. Ám, mint a Reuters emlékeztet, a törékeny viszonyt több tényező is gyengítette az utóbbi időkben. Ezek egyike a jordániaiak széles körű szolidaritása a palesztinokkal, akiknek az izraeli hódítások miatt tartott határ menti tüntetéseit hétről hétre éles lőszerrel veri vissza az izraeli hadsereg. Tovább rombolta a viszonyt az újraválasztásáért - sikertelenül - kampányoló jobboldali izraeli elnök, Benjamin Netanjahu, aki a Jordán-völgy annektálását ígérte szeptemberben.