Ünnepi hangulat jellemezte a Berlini Fal leomlására emlékező, a német fővárosban tartott ünnepségeket, de számos figyelmeztetés is elhangzott. A Brandenburgi kapunál tartott szombat esti megemlékezésen több tízezren vettek részt. Számos olyan zenész lépett fel, akik az egykori NDK-ban nemkívánatosnak számítottak. De koncertet adtak a berlini filharmonikusok is a világhírű karmester, Daniel Barenboim vezetésével.
A zene mellett számos beszédet is hallhattak a jelenlévők, amelyekben a felszólalók rámutattak, hiába kísérte eufória a falomlást, manapság sokan úgy érzik, az új világ nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ez pedig a politikai élet átalakulását eredményezi, a jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) párt megerősödésével. Frank-Walter Steinmeier német államfő rámutatott, hogy a társadalomban új falak jöttek létre, a frusztráció, a düh, a gyűlölet, az elidegenítés láthatatlan falai, amelyek megosztják az embereket. „Olyan falak ezek, amelyek megakadályozzák, hogy azt érezzük: összetartozunk” – emelte ki a német elnök. Steinmeier felszólított arra, hogy a társadalom ne nézze ölbe tett kézzel ezeket a folyamatokat és szabaduljon meg ezektől a láthatatlan falaktól. Az elnök külön kiemelte Magyarországnak a falomlásban játszott szerepét. A magyarok, illetve lengyelek, csehek és szlovákok bátorsága is kellett ahhoz, hogy megszűnjék Európa megosztottsága – mutatott rá. Köszönetet mondott Mihail Gorbacsov egykori szovjet pártfőtitkárnak, aki politikájával hozzájárult az enyhüléshez. Az Egyesült Államokkal kapcsolatban kijelentette, a jövőben is olyan amerikai partnerre lenne szükség, amely fellép a kölcsönös tiszteletért, a nemzeti egoizmus ellen. E kijelentését különösen nagy taps fogadta.
Az egykori keletnémet emberi jogi aktivista, Marianne Birthler azon emberek sorsát idézte fel, akik életét az NDK állampártja lehetetlenítette el. Arra kérte a jelenlévőket, néhány pillanat erejéig emlékezzenek mindazokra, akiket igazságtalanság ért. Hozzátette, csak azoknak van erkölcsi joguk 1989 békés őszi forradalmára hivatkozni, akik ma is fellépnek a nyíltságért és a szabadságért. „Aki azonban utat enged a gyűlöletnek, másokat fenyeget, nem jobb a keletnémet állambiztonságnál, a Stasinál, amely emberi életeket tett tönkre” – hangoztatta Birthler.
A Brandenburgi kapunál tartott ünnepség előtt a német vezetők vettek részt a központi megemlékezésen. Angela Merkel kancellár rámutatott, „november 9. arra int minket, hogy határozottan szembe kell szállnunk a gyűlölettel, a rasszizmussal és az antiszemitizmussal”. Beszédében emlékeztetett az 1938. novemberi kristályéjszakára, a nácik zsidókkal szembeni pogromjára, majd az azt követő holokausztra. megjegyezte, „egyetlen, az embereket kirekesztő, a szabadságot eltorlaszoló fal sem lehet olyan magas, vagy széles, hogy ne lehetne áttörni”. A Bernauer utcában tartott ünnepségen Steinmeier elnök, Merkel kancellár és más magasrangú politikusok, valamint Michael Müller berlini polgármester virágot helyeztek el a fal megmaradt szakaszán a terror áldozataira emlékezve.
A német fővároson kívül is több helyütt tartottak megemlékezéseket. Az egykor megosztott településen, Mödlareuthban Trabantokkal „törték át” szimbolikusan a hungarocellből épült határfalat. Szász-Anhalt és Alsó-Szászország tartomány közösen ünnepelt az egykori NDK-t és NSZK-t elválasztó határátkelőnél, Marienbornban. Több ezren keresték fel az itt található emlékhelyet. Más tartományokban is megemlékeztek az eseményről.
Üzenetet küldött az ünneplőknek Donald Trump. Az amerikai elnök szerint a fal leomlása „tanulságul kell, hogy szolgáljon az elnyomó rezsimek számára”. Emmanuel Macron francia elnök a Twittren támutatott, hogy több ezer, a szabadság után áhítozó ember bátorsága kellett a fal leomlásához.