pedagógusok;pedagógustüntetés;

2019-11-13 06:48:07

Semmire sem hajlandó a kormány, november végén tüntetnek a pedagógusok

Meghirdette budapesti demonstrációját a Pedagógusok Szakszervezete, miután az elmúlt hetek tárgyalásai sem vezettek eredményre.

November 30-án tartja meg korábban megígért budapesti tüntetését a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) – derült ki a Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezetének felhívásából. Felidézték: a kormány a tárgyalások során nem veszi figyelembe a szakszervezetek véleményét, „kényük-kedvük” szerint változtatják a törvényeket. „Nincs hová é miért hátrálnunk! Ki kell mondanunk, hogy eddig és ne tovább!” – írták.

Szabó Zsuzsa PSZ-elnök szeptember végén jelentette be: a kormánynak a magyar közoktatás napjáig, vagyis november 22-ig van ideje, hogy teljesítse a szakszervezet követeléseit (többletterhek, pedagógus óraszámok csökkentése, minden iskolai dolgozóra – pedagógus és nem pedagógus végzettségűre – kiterjedő béremelés, a bérek vetítési alapjának minimálbérhez kötése, túlmunkák kifizetése, kiszámítható jogalkotás), ha ez nem történik meg, az őszi tüntetés után jövő év elején sztrájkra is sor kerülhet. A tüntetésre és a sztrájkra 100 millió forintos akcióalapot különítettek el.

A PSZ elnöke nemrég arról is beszámolt, hiába próbáltak egyeztetni a kormánnyal, az elmúlt hetek tárgyalásai továbbra sem vezettek eredményre. Az oktatásirányítás új szakképzési törvénnyel is előállt, amit sem az érdekképviseletekkel, sem más szakmai szervezetekkel – még a kormány által létrehozott Szakképzési Innovációs Tanáccsal (SZIT) sem – egyeztettek, s mint utólag kiderült, teljesen kiszolgáltatottá tenné a szakképző intézményekben dolgozó pedagógusokat. A PSZ ezért ki is lépett a SZIT-ből.

„A tüntetésünk nem fog mindent egy csapásra megváltoztatni, de a januárra tervezett sztrájkkal együtt alapköve lesz annak a falnak, amely megállítja, majd visszafordítja ezt az összeomlás felé tartó folyamatot” – olvasható a felhívásban. Minden változtatni akaró pedagógust csatlakozásra buzdítanak, mint írták, „helyetted senki sem harcol a jogaidért, a béredért, a jobb munkakörülményekért!”.