WHO;védőoltás;Ebola;

- Megvan az ebola elleni első védőoltás

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eddigi leggyorsabb előminősítési folyamatán esett az Ervebo nevű, az ebola ellen hatékony védelmet nyújtó vakcina, miután az Európai Bizottság engedélyezte annak feltételes forgalomba hozatalát.

A Merck amerikai gyógyszercég által gyártott, Ervebo nevű vakcina hatékony védelmet jelent az ebola ellen. A WHO szakértői stratégiai tanácsadó csoportja azt javasolta, hogy vegyék fel a védőoltást a világszervezet ebola elleni eszköztárába. Az előminősítés azt vizsgálja, hogy az oltóanyag megfelel-e a WHO minőségi, biztonsági és hatékonysági elvárásainak.

„Történelmi lépést tettünk azért, hogy biztosítsuk: a leginkább rászorulók hozzáférhessenek az életmentő vakcinához”– mondta a WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.
„Az előminősített oltóanyaggal és a kísérleti kezelésekkel az ebola immár megelőzhető és kezelhető”– tette hozzá.

 Az előminősítéssel a vakcina egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy széles körben elérhetővé váljon. Az első engedélyezett dózisok valószínűleg 2020 közepétől állnak majd rendelkezésre. A WHO következő lépése, hogy megkönnyítse a védőoltás engedélyezését a veszélyeztetett országokban. Több afrikai hatóság jelezte, hogy a világszervezet ajánlását követően mielőbb forgalmazni akarják a vakcinát. Az oltóanyag az ENSZ illetékes szervei és a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI) segítségével juthat el a veszélyeztetett országokba.

Az oltóanyagot már kipróbálták a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol több mint 2190-en vesztették életüket ebolában az elmúlt egy évben. A WHO szerint legalább 236 ezer embert oltottak be, köztük 60 ezer egészségügyi dolgozót. A vakcinát egy különleges eljárással tették elérhetővé, amely indokolt esetben még a forgalomba hozatali engedély megadása előtt lehetővé teszi annak használatát.

Egy másik, a Johnson & Johnson amerikai vállalatcsoport által kifejlesztett oltóanyag egyelőre kísérleti fázisban van.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban több mint egy éve pusztít az ebolajárvány. A helyzet csak 2014-2016-ban volt rosszabb, amikor a betegség több mint 11 ezer emberét oltotta ki Nyugat-Afrikában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. A vírust 1976-ban, a Kongó keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. Természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb terjesztői denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat vérével vagy testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.

Tüdőpestissel fertőzött betegeket szállítottak az észak-kínai Belső-Mongol Autonóm Területről egy Peking belvárosában található kórházba, hogy megfelelő ellátásban részesülhessenek – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség csütörtökön.