KDNP;Vejkey Imre;Zrínyi Miklós;

Vejkey Imre kereszténydemokrata politikus. Összekeverte a két híres Zrínyit

- Nagyot bakizott a Parlamentben a Zrínyi-emlékévet méltató KDNP-s

Vejkey Imre a szigetvári Zrínyi önfeláldozását dicsérte; a baj csak annyi, hogy az emlékévvel a költő-hadvezér unokának szánja a kormány.

A magyar történelem kimagasló alakja volt Zrínyi Miklós, aki önfeláldozásával a magyar hősiességnek állított örök érvényű lelki és szellemi emlékművet – mondta Vejkey Imre, a KDNP frakcióvezető-helyettese szerdán a parlamentben, egy kormánypárti javaslat tárgyalásán, amely Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánítaná 2020-at.

Csakhogy a kereszténydemokrata politikus hosszú méltatása a szigetvári hősről szólt, miközben az indítvány és így az emlékév az egy évszázaddal később élő dédunokájának, a 400 évvel ezelőtt, 1620-ban született költő és hadvezér Zrínyi Miklósnak állítana emléket, aki nem a törökkel vívott csatában, hanem vadkantámadásban halt meg

 – írja az esetről részletesen beszámoló  24.hu. Vejkey lendületes beszédében kitért arra is, hogy Zrínyi szigetvári várból való kirohanása festőket ihletett meg, és példája döntéseink meghozatalakor is a szemünk előtt kell, hogy lebegjen.

Sokan megkérdőjelezik a történelmi igazságot, megkérdőjelezik, hogy keresztény nemzeti megmaradásukért Zrínyiék életüket adták. Az, hogy mi Zrínyi-emlékévet tartunk, azt jelenti, hogy Magyarország újra erős, figyel múltjára, hogy értse jelenét és birtokba vehesse jövőjét. A behódolás nem vezet eredményre, csak az önzetlen áldozat. Csak ez hozhat jövőt - fejtegette a kereszténydemokrata képviselő

Vejkeyt a tévedésre végül Hiller István levezető elnök figyelmeztette - teszi hozzá a portál. A szocialista politikus, aki történészként épp a barokk korra specializálódott, megjegyezte: már az egyetemen is probléma volt, hogy a magyar arisztokrata családok gyakran utódaiknak ugyanazt a nevet adták.

Hiller hangsúlyozta, nagyon helyesnek tartja, amiről Vejkey beszélt, sőt minden, amit a KDNP-s képviselő elmondott Zrínyiről, megállja a helyét, csak az emlékév nem a szigetvári hős előtt tiszteleg majd, hanem az egy évszázaddal későbbi utód előtt. Hiller még finoman annyit megjegyzett, hogy „így aztán érdemes ebbe a kontextusba helyezni a gondolatainkat”.

Bár a díj bevezetése uniós elvárás és a 4-es metró támogatásának feltétele volt, a Miniszterelnökség újra nemet mond rá.