Angela Merkel;CDU kongresszus;Annegret Kramp-Karrenbauer;

2019-11-22 14:24:41

Aggódnak a CDU jövőjéért – Karrenbauer lemond, ha a küldöttek nem támogatják

Felettébb rossz hangulatban kezdődött a német kereszténydemokraták lipcsei kongresszusa. A párt ugyan vezeti a közvélemény-kutatásokat, de a felmérések szerint mindössze 25-27 százalékon áll.

Az őszi három keletnémet tartományi választáson is gyengén szerepelt, ráadásul a CDU elnöke, Annegret Kramp-Karrenbauer népszerűségi mutatói is rosszak, legutóbb már csak 19 százalék bízott abban, hogy jó kancellár lenne Angela Merkel mandátumának 2021-es lejárta után. Sokan Friedrich Merzben, a CDU egykori frakcióvezetőjében látják a nagy megmentőt, aki tavaly Kramp-Karrenbauerrel szemben indult a pártelnökválasztáson, de hajszállal alulmaradt vele szemben. Többen azt remélték, hogy Merz már a lipcsei kongresszuson előtérbe kerül, ő azonban aligha akarja most kenyértörésre vinni a dolgot. A CDU elnöke előzetesen közölte, tartalmi, programbéli témákról lesz szó, amivel arra utalt: nem beszélnek személyi kérdésekről. Az biztos ugyanakkor, hogy Merz nem adta fel kancellári ambícióit, nemrégiben keményen bírálta Angela Merkelt, attól ugyanakkor látványosan ódzkodik, hogy a pártelnököt is nyilvánosan támadja.

Minden jel arra vall, Merkelnek igaza volt, amikor egykor úgy vélte, hogy a pártelnöki és a kancellári tisztség elválaszthatatlanok egymástól. Bármekkora legyen is az összhang a két tisztség gyakorlója között, elkerülhetetlenek a súrlódások. Ráadásul Merkel hiába próbál fokozatosan visszavonulni, a védelmi tárcát irányító Kramp-Karrenbauer túl szürkének tűnik az árnyékában. Sok kérdésben nem is könnyű közös nevezőre jutniuk. A kongresszuson több küldött beadványt kívánt benyújtani az ellen, hogy az Egyesült Államok által kémkedéssel vádolt kínai cég, a Huawei szerepet vállalhasson az országban a szupergyors 5G mobilinternet-hálózat felépítésében. A kancellár azonban nem akarja kizárni a versenyből a kínai céget sem, ha az megtartja az előírásokat. Várhatóan kompromisszumos megoldás születik. A CDU egyik vezető politikusa, Norbert Röttgen olyan javaslatot nyújtott be, melynek értelmében a Huaweit fokozott ellenőrzésnek vetik alá, de nem zárják ki.

Kramp-Karrenbauer bejelentette, lemond, ha a küldöttek nem támogatják.