Tudomány;ötödik erő;

Krasznahorkay Attila

- Az X17, az ötödik erő

Magyar fizikusok áttörést érhettek el egy új természeti erő, a kölcsönhatás létezésének bizonyításában. Olyan részecskéket figyeltek meg, amelyek úgy viselkednek, ahogy a jelenlegi fizikai ismereteink szerint nem kéne nekik.

Az MTA debreceni Atommag Kutató Intézete, az Atomki fizikusai Krasznahorkay Attila vezetésével olyan kísérletet hajtottak végre immár másodszor, amelynek különös eredménye nem magyarázható mással, csak az ötödik erő létezésével, ami a sötét energia mibenlétére is magyarázattal szolgálhat. A CNN is beszámolt az tudományos áttörésről. Jonathan Feng az irvine-i Kaliforniai Egyetem tudósa - aki már az első, 2016-os kísérlet óta figyelemmel kíséri a magyar tudóscsapat munkáját - azt mondta ,,ha ezeket az eredményeket meg tudják ismételni, akkor gyerekjáték lesz Nobel-díjat nyerni". Krasznahorkay az amerikai hírtelevízió internetes oldalának elmondta, ismét bizonyítékát találták egy új, eddig ismeretlen részecske létezésének, amelyet X17-nek neveztek el, mert tömege számításaik szerint 17 megaelektronvolt. 

„Ez lehet az a részecske, amely összekapcsolja a látható világunkat a sötét anyaggal”– magyarázta a kutató a CNN-nek.

Három évvel ezelőtt Krasznahorkayék a Physical Review Letters-ben (Fizikai Szemle) jelentették meg első kísérletükről a tanulmányukat. „Egy olyan új részecskét találtunk, amit addig senki sem látott, és amelyek létezése nem értelmezhető a világegyetem működésének standard modellje alapján, így alapos vizsgálatot érdemelt”. 2016-ban ez még csak Feng érdeklődést keltette fel igazán, aki nem szerette volna tétlenül nézni a forradalmi áttörést, ami vagy megváltoztatja a fizikát vagy csak egyszerű laboratóriumi tévedés. Sokan inkább utóbbira gyanakszanak, de Feng kutatócsoportja olyan számításokat tett közzé, amelyek lefektették annak elméleti alapját, mit látott a magyar csapat. Eközben a világon szerte a tudósok – közöttük sok nagyon jól ismert - azt keresték, hol tévedhettek a magyarok, de nem jutottak eredményre, viszont Debrecenben újabb sikeres kísérlet történt 2019-ben, amikor gerjesztett hélium atomaggal hasonló eredményre jutottak, mint három évvel korábban a berillium esetében. Feng szerint egy a trillióhoz az esélye annak, hogy nem az X17-es részecske és az ötödik erő a ludas az eredményekben.

Fizikai kisokosA fizikában négy alapvető erőt ismerünk: az erős nukleáris erőt, a gyenge nukleáris erőt, az elektromágneses erőt és a gravitációs erőt. Ez utóbbi tartja egyben az egész univerzumot, az elektromágneses erő hozza létre a fényt. Az erős és a gyenge kölcsönhatás az atommagokon belül érvényesülnek. A sötét anyag műszerekkel közvetlenül nem figyelhető meg, mert semmilyen elektromágneses sugárzást nem bocsát ki és nem nyel el, jelenlétére a látható anyagra kifejtett gravitációs hatásból következtethetünk. A világegyetem tömegének csupán 4,6 százalékát alkotja a megfigyelhető anyag, 23 százalék a sötét anyag, és 72 százalék a sötét energia aránya.

A zavart éjjeli alvás légzéskimaradást, de akár számos betegséget is okozhat, a hálótársnak is.