Bioritmus;alvás;horkolás;

2019-11-23 14:14:00

Nemcsak kellemetlen, a hálótársat is veszélyeztetheti a horkolás

A zavart éjjeli alvás légzéskimaradást, de akár számos betegséget is okozhat, a hálótársnak is.

Minden tíz férfiből négy rendszeresen horkol és a nőknek is több mint ötöde érintett. A hangot a felső légutak lágy szöveteinek vibrációja hozza létre. Alvás közben a garatfeszítő izmok ellazulnak, nem vesznek részt a garat nyitva tartásában, így az felső légúti szűkület vagy akár elzáródás alakulhat ki – mondta Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus

A horkolás kellemetlen a hálótárs számára, de akár veszélyes is lehet, különösen, ha közben rövidebb-hosszabb légzési szünetek jelentkeznek. Ilyenkor az alvó személy rövid időre abbahagyja a horkolást, majd hangos „felhorkantás” kíséretében hirtelen levegő után kezd kapkodni – ez az úgynevezett alvási apnoé jelensége. Légzéskimaradás akkor történhet meg, ha a központi idegrendszer éber állapotba kerül, ezért a rendszeres mikroébredések megakadályozzák a jó minőségű alvást és egy idő után garantált a tartós kimerültség, fáradtság.

Aki éjszakai légzéskimaradással küzd, annak ugyan közvetlen életveszéllyel nem kell számolnia, de tisztában kell lennie azzal, hogy a jelenség egészségkárosító hatásokkal járhat: a vér oxigénszintje csökken, a szén-dioxidé viszont emelkedik, ennek eredményeként nő az adrenalinszint is, ami emeli a vérnyomást és a pulzust. 

Ez számos betegség, a magas vérnyomás, a diabétesz, a szívinfarktus vagy stroke rizikófaktora. Rövid távon pedig a zavart éjjeli alvás olyan nappali hatásokat eredményezhet, mint fizikai és szellemi fáradtság, nehéz ébredés, nappali aluszékonyság, koncentrációzavar, csökkenő libidó, pszichés problémák, esetleg szívritmuszavar. És mindezek a megzavart hálótársat is veszélyeztethetik.

Nem kell beletörődni

A horkolásra épülő légzészavar diagnózisát és annak súlyosságát éjszakai alvásvizsgálat segítségével lehet megállapítani. Mivel a felső légutak szabad átjárhatósága lényeges szempont, a kivizsgálás része a fül-orr-gégészeti vizsgálat is. Amennyiben itt kiderül valamilyen anatómiai rendellenesség, akár műtétre (orrsövényferdülés, garatplasztika, orrpolipok eltávolítása) is szükség lehet - ismertette a szakorvos. Elképzelhető, hogy nem kerülhető el az életmódváltás sem: túlsúly esetén fogyásra, a dohányzással való felhagyásra és az alkoholfogyasztás minimalizálására lehet szükség. Gyógyszeres kezelés, illetve számos segédeszköz, például szájbetétek, orrszárny tágító tapasz is használható a horkolás megszüntetéséhez. Súlyos esetben alkalmazható a pozitív nyomású légsínterápia, amikor a belélegzett levegő nyomásával tartják nyitva a garatot.