„Bocsáss meg apám! Nem ilyen szabadságot akartam.” – olvasta eddigi legutóbb megjelent, Temetetlen múltunk című könyvéből Végel László Kossuth-díjas író, aki vasárnap este a Haris Park fényűző villájában, a Budapesti Vonósok játékával fűszerezett ünnepségen vehette át a Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány Irodalmi Életműdíját.
Az alkotó műhelyt és szakmai fórumot teremteni kívánó alapítvány az európai és a nemzeti kultúrák alapértékeinek, egymás alkotó munkásságának segítésének képviseletében alakult 2018 szeptemberében. Író-olvasó találkozókkal, felolvasóestekkel gondoskodnak a magyar irodalmi élet ápolásáról, ahol az olvasók a már jól ismert alkotók mellett, fiatal tehetséges művészekkel is megismerkedhetnek.
Évente életműdíjat adományoznak a kortárs magyar irodalmi élet egy kiemelkedő alakjának. Az egy millió forinttal járó díjat első alkalommal, Spiró Györgynek ítélte oda a Csáki Juditból, Csordás Gábor, Ferencz Győző, Márton László, Reményi József Tamás, Tunyogi László és Vörös T. Károly alkotta kuratórium, idén az újvidéki író nyerte el a nagyvonalú elismerést.
Végel László 1941. február 1-jén született az akkoriban még Jugoszláviához tartozó Szenttamáson. Már az 1960-as évek óta a vajdasági magyar irodalom és közélet meghatározó alakja volt, művei angol, szerb, szlovén, német, holland és albán nyelveken egyaránt megjelentek. Eddigi munkásságáért a Kossuth-díj mellett számos további elismerést, így Déry Tibor-díjat, Füst Milán-díjat, Pulitzer-emlékdíjat, Hazám-díjat, valamint Konstantin Obradović-díjat kapott.
Művei a kisebbségi lét kérdését az emberi alapproblémák tükrében boncolgató szociológiai drámák. Eddig huszonkét könyve jelent meg, de mint egy sokat sejtető megjegyzésből kiderült, már készül az újabb mű.