„Súlyos bűncselekményről van szó, amit ki kell vizsgálni. A balliberális kulturális oldalon nem először tapasztalja a kormány, hogy a szavak és tettek kettéváltak, hiszen egy éve tussolnak el egy ilyen ügyet. A balliberális kulturális életnek ki kell vetnie magából azokat, akik szexuális bűncselekményekre hajlamosak” – válaszolta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón Gothár Péter rendező szexuális zaklatási botrányával kapcsolatban a Hír TV egyik kérdésére.
Azt nem nagyon értjük, miért fontos mindebben a balliberális jelző, mert ha nem lenne fontos, akkor nem is jutott volna eszünkbe semmi különös a miniszteri kijelentésekkel kapcsolatban. De így sajnos eszünkbe jutott.
Mégpedig a Stádium Könyvkiadó vezetőinek, Kárpáti Kamil költő-írónak és feleségének, Lőkös Margitnak a 2017-ben kirobbant botránya, amelyben a házaspárt több egykori tanítványuk vádolta meg szexuális zaklatással. A hír hatására a Kárpáti Kamil által 1992-ben fiatal, pályakezdő költők elismerésére létrehozott Gérecz Attila-díjat több egykori díjazott visszaadta. Az ügyben megszólalt a Magyar Írószövetség elnöke, Szentmártoni János is – aki szintén a Kárpáti-Lőkös házaspár által fiatalok számára fenntartott alkotói műhely tagja volt –, hitelt adva az áldozatok szavainak.
És ugyan Kárpáti Kamil messze nem olyan ismert, mint Gothár Péter, mégis érdemes tudni, hogy költőként többek között József Attila-díjjal, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével és Magyarország Babérkoszorúja díjjal ismerték el. Mindezt még a botrány kirobbanása előtt persze.
Ha azonban a logika helyes, akkor Gulyás Gergely szavai szerint Kárpáti Kamilnak és Lőkös Margitnak Gothárhoz hasonlóan méltatlanná kellett volna válniuk minden állami elismerésre, még akkor is, ha a miniszter ezek visszavonásával – mint egyébként maga mondta a rendező ügye kapcsán – „óvatosabb lenne”. De úgy tűnik: vagy a logika nem helyes, vagy a Fidesz-kormány alkalmaz kettős mércét.
Ugyanis a balliberális jelzővel messze nem illethető Kárpáti Kamilnak és feleségének, Lőkös Margitnak (Gí álnéven) a Nemzeti Kulturális Alap Könyvkiadás Kollégiuma a botrány után alig több mint egy évvel, idén februárban 600 ezer forintot ítélt meg Balatoni kikötő és őspark - Fotók és versek munkacímű kötetére.
Kárpáti Kamillal és Lőkös Margittal kapcsolatban egyetlen ember sem szólalt meg a kormányból, nem mondta ki senki, hogy súlyos bűncselekményről van szó, és senki nem követelt vizsgálatot sem. A házaspár pedig egy tagadó és támadó közlemény zavaros sorai után – amelyben az ellenük felhozott vádat úgy értékelték, hogy az „a jogállamiság maradékait is fölemészti” – továbbra is vizsgálat és számonkérés nélkül éli életét, többek között tehát állami támogatással.