Tudomány;India;műtét;vese;

Képünk illusztráció

- Hétkilós vesét operáltak ki egy betegből Indiában

Az óriási vesét azért operálták ki, mert akadályozta a beteg légzését, a másik veséje ugyan még nagyobb, de azt benne hagyták. Az orvosok még "mérlegelik", jelentik-e a gigavesét a Guinnessnek.

7,4 kilogrammos vesét távolítottak el indiai orvosok egy beteg testéből – írta a BBC hírportálja kedden. Egy vese átlagos súlya 120-150 gramm. A műtétet végző orvosok úgy tudják, ez a legnagyobb vese, amelyet Indiában valaha kioperáltak.

A páciens a leggyakoribb öröklött vesebajban, úgynevezett autoszomális domináns policisztás vesebetegségben szenvedett, ilyenkor a szervben különböző méretű ciszták alakulnak ki. A műtétet végző orvosok egyike elmondta, hogy a vese ilyenkor gyakran nő rendellenesen nagyra. Ha szűrőfunkcióját valamennyire betölti, általában nem távolítják el a beteg veséjét, hacsak nem fertőződik el, vagy vérzés nem lép fel - mondta Szacsin Kathuria, az újdelhi Szir Ganga Ram kórház orvosa.

"Páciensünk súlyos fertőzést kapott, az antibiotikumos kezelés nem bizonyult hatásosnak. A vese óriási mérete miatt a beteg nehezen lélegzett, így nem maradt más választásunk, ki kellett operálnunk" - tette hozzá. Az orvosok számítottak arra, hogy nagy méretű lesz a vese, azonban így is meglepődtek. "A másik veséje még nagyobb" - jegyezte meg Kathuria.

A Guinness Rekordok Könyve szerint 4,5 kilogrammos volt az eddigi legnagyobb súlyú vese, noha urológiai szaklapok ennél nagyobbakról is beszámoltak már, egy amerikai vese 9, egy holland 8,7 kilogrammos volt. Kathuria és csapata még nem döntötte el, hogy bejelentik-e operációjuk eredményét a Guinnessnek, de "mérlegelik".

A jól beállított gyógyszer ellenére az asztmás panaszok súlyosságát, gyakoriságát és időtartamát is fokozhatja a stressz.