választás;orvosi kamara;

2019-11-29 07:00:00

Hárman is vezetnék az orvosi kamarát

Bár sokáig lebegtette, hogy vállal-e újabb ciklust 16 év után, újraindul Éger István az orvosi kamara elnöki posztjáért a köztestület pénteken kezdődő küldöttgyűlésén. Két kihívója is lesz. Egyikük az Újratervezés csoportot képviselő Kincses Gyula orr-fül-gégész, egykori államtitkár. A másik rivális a posztért harmadszor induló Lotz Gábor, a Semmelweis Egyetem patológusa, aki úgy tartja, mindkét nagy csoporttal – Éger István és Kincses Gyula támogatóival is – tudna együttműködni.

Éger Istvánt a hosszú vezetői múltja miatt a kamara ismert működésével azonosítják, amit számos kritika ér. Sokak szerint az elmúlt 16 év alatt nem változott semmi, a köztestület gazdálkodását pedig átláthatatlannak tartják.

Birtalan Iván, a Magyar Orvosi Kamara egyik alapítója, Ausztriában élő professzor lapunknak azt mondta: – 1988-ban pártsemleges, erős szakmai és etikai jogosítványokkal felruházott szervezet létrehozása volt a cél. Egy olyané, amely az orvosokat szociálisan erősen védelmezi. A jelenlegi orvosi kamara már rég eltért az eredeti céloktól, például a pártsemlegességtől, és nem az orvosok érdekeit védi.

A kamara tisztviselői – szerinte – magas fizetésért vannak a pozíciójukban és kizárólag saját egzisztenciájukért küzdenek. A professzor úgy véli, Éger és csapata 16 éves regnálása alatt az orvostársadalom nem kapott semmit. „Abban reménykedünk, hogy a változással vissza lehet térni a régi elvekhez, és a tagdíjért cserébe érdekvédelmet is kapnak a kamara tagjai.” Birtalan Iván szerint a szakmai és az etika „vonal” megerősítése mellett fontos lenne a köztestületnek visszavenni az orvosnyilvántartást, a képzést, a továbbképzést, a minősítéseket úgy, ahogyan ez Ausztriában, az osztrák kamaránál is történik.

Az Újratervezés csoport a köztestület megreformálásra készül, de ezt egyúttal arra is ki akarják használni, hogy az egészségügyet új pályára állíthassák. Erős érdekvédelmet, és hálapénz elleni küzdelmet, nagyobb nyitottságot, demokratikusabb döntéshozatali mechanizmust ígérnek az orvosoknak. A betegeknek pedig jobb ellátórendszert.

„A kamarának most se hatalma, se politikai befolyása. Éger István sokszor eljátszotta, milyen erősen küzd az orvosok béremeléséért. Csakhogy a kormány nem azért emelte a gyógyítók jövedelmét, mert a kamara erősen harcolt, hanem mert fölismerte: ha nem teszi, nem marad az országban orvos” – mondta lapunknak egy kamarai tag.

Az Újratervezés csoport jól szervezett, sokan, 143 kerültek a küldöttek közé. Megfigyelők szerint az elnökválasztást az döntheti el, hogy mely csoport támogatói lesznek az aktívabbak a részvételben. A mintegy 406 tagú küldöttgyűlésben 143 egyértelműen az újratervezéshez sorolható küldött van. A jelenlévők egyszerű többsége kell az érvényes döntéshez.