Az AIDS Világnapja alkalmából vasárnap délután 5 órától vörös színbe borult a budapesti Lánchíd, így hívták fel a figyelmet a rendszeres HIV-szűrés és a biztonságos szex fontosságára, valamint a HIV-vel élő emberek elfogadására.
A lezárt Lánchídon demonstrálók is átsétáltak, a gyülekező 16:30-kor volt a budai oldalon, a Clark Ádám téren. Innen mentek át a pesti oldalra.
Magyarországon minden negyedik ember csak a betegség előrehaladott, AIDS-stádiumában kerül az ellátórendszerbe. A tavaly kiszűrt 229 új HIV-fertőzött közül 57-en már AIDS-stádiumban voltak, a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint pedig 16-an belehaltak az AIDS-betegségbe. 2018-ban 1,7 millióan fertőződtek meg a HIV-vírussal a világon, és 770 ezren haltak meg a fertőzéssel összefüggésben.
A HIV-szűrés azért fontos, mert az időben elkezdett kezelés mellett a fertőzöttek teljes életet élhetnek, és gyakorlatilag nem fertőznek tovább.
Magyarországon körülbelül 3000-4000 HIV-fertőzött él, és közülük csupán kétezren kapnak kezelést. A rizikócsoportba tartozóknak - homoszexuálisak, prostituáltak, intravénás droghasználók - rendszeresen, évente legalább egyszer ajánlott a szűrővizsgálat. Emellett továbbra is fontos a megfelelő védekezés, az óvszerhasználat, amely több nemi úton terjedő betegség - szifilisz, gonorrhoea - ellen is védelmet nyújt.
Magyarországon minden megyében működik anonim, ingyenes szűrőállomás, ahol előzetes bejelentkezés nélkül végezhető el a HIV- és hepatitis C-szűrés, amelynek eredménye 20 perc alatt elkészül.
A szűrőhelyek aktuális listája és további információ ezen az oldalon található.
Az AIDS elleni világnap megtartásáról 1988-ban döntött az Egészségügyi Világszervezet. Nagyjából 37 millió HIV-fertőzött él a világon, a legtöbben Afrikában, és kellő anyagi források hiányában csak mintegy 60 százalékuk kap kezelést.