Bioritmus;fájdalom;teniszkönyök;

2019-12-03 14:14:00

Nem csak sportolókat kínozhat a teniszkönyök

Bizonyos fizikai tevékenység is kiválthatja az erős, ráadásul gyakori kiújulásra képes karfájdalmat.

A középkorúaknál gyakran fordul elő az úgynevezett teniszkönyök, de a nevével ellentétben nem csak az ütős játékot űzőknél alakul ki. Náluk leggyakrabban a nem megfelelő technikájú, főleg fonákütés, amikor összehúzódnak az alkar izmai, idézi elő a fájdalmat. Ennek az az oka, hogy ha a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek – mondta Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. 

A gyulladásos állapot később állandósulhat is, ennek következtében már a kisebb mozdulatok is fájdalmat okozhatnak. Kezdetben csak a könyök behajlítása okoz panaszt, de később, az izmok meggyengülése miatt már a csavaró, szorító mozdulatok, az írás és a tárgyak megragadása is nehéz lehet. Duzzanat is kialakulhat, és gyakori, hogy éjszaka sem múlik el a fájdalom. Ilyenkor muszáj pihentetni, hiszen minden mozdulat kínzó érzést okozhat. 

Mint megírtuk, a kar sokszor rendkívül erős fájdalmához teniszezni sem szükséges, bármilyen olyan fizikai megterhelés kiválthatja, amelynél szorítani, az alkarral csavarni kell. Sokszor nem hirtelen alakul ki, hanem fokozatosan fejlődik. Ilyenkor először a terheléskor jelentkezik enyhe fájdalom, ami aztán egyre erősödik, majd már nyugalomban is erősen érezhető.

Mit lehet tenni?

Segíthet a lágyrészbe adott hialuronsav injekció, amely a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt anyag az alkar feszítő izmainak eredésénél csökkenti a gyulladást, hozzájárul a gyulladt szövetek regenerációjához. Jó eredmény érhető el a szintén injekciókúraként alkalmazható orvosi kollagén-, illetve hosszabb távon a szúrással nem járó lökéshullám terápiával, amelyek egymással is kombinálhatók. Célszerű a rossz sporttechnikát kijavítani és megtanulni helyesen kivitelezni a mozdulatokat. Érdemes gyógytornász segítségét kérni, aki személyre szabott erősítő, nyújtó, feszítő gyakorlatot taníthat, amelyek megerősíthetik a meggyengült izmokat. Ha sem a pihentetés, sem a jegelés nem segít, vagy többször is kiújul a probléma, mindenképpen érdemes pontos diagnózisra épülő kezeléseket is igénybe venni – hangsúlyozta Páll Zoltán.