vagyonnyilatkozat;nyaraló;Révfülöp;Kocsis Máté;

Kocsis Máté

- Kocsis Máté sajátos helyzetben nyilatkozott felesége 97 milliós nyaralójáról

A Fehér házban, felesége, az anyósa, a család ügyvédje és a Fidesz-frakció sajtófőnöke jelenlétében, kamerával és diktafonnal felszerelve avatott be egy riportert a részletekbe.

Nagy értékű balatoni ingatlan van Kocsis Máté felesége, Kocsisné Márkus Szilvia tulajdonában – tudta meg a 24.hu. A 200 négyzetméteres, úszómedencés révfülöpi nyaraló kizárólagos birtokosa a Fidesz frakcióvezetőjének házastársa, aki két állami cégben is pozíciót tölt be (DBC Dél-budai Centrum Projekt Beruházó és Ingatlanfejlesztő Zrt. és Millenáris Széllkapu Beruházó, Fejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft.). Az ingatlan tulajdoni lapja szerint Kocsisné 2014-ben vásárolta meg a két szomszédos telek egyesítésével létrejött 1100 négyzetméteres területet, ahova 2017-ben építettek fel üdülőt.

Az ingatlan így értelemszerűen nem szerepel Kocsis Máté vagyonnyilatkozatában.

Noha a képviselő házastársának is van vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége, az általa az Országgyűlésnek leadott dokumentum nem nyilvános. A hozzátartozók vagyonnyilatkozatát most csak a mentelmi bizottság vizsgálhatja, kizárólag konkrét bejelentések nyomán. Az ellenzék és a korrupció ellen küzdő Transparency International ugyan szorgalmazza ennek megváltoztatását, de hiába. Legutóbb talán 2014-ben merült fel fideszes körökben is az átláthatóság kérdése: a képviselők kiskorú gyermekeinek vagyoni helyzete lehetne teljesen nyilvános, mondta akkor a Népszabadságnak egy befolyásos kormánypárti politikus, miután kiderült, hogy Lázár János tízéves fiának nevére került egy svábhegyi luxuslakás.

A Fidesz frakcióvezetője nem hagyta válasz nélkül a 24.hu megkeresését. A portálnak arról nyilatkozott, hogy a vásárláshoz nem vettek fel hitelt, Kocsisné Márkus Szilvia egy II. kerületi lakást örökölt, ennek értékesítéséből vásárolta meg a révfülöpi építési telket 13,5 millió forintért. Az építkezést az asszony szülei által eladott 300 négyzetméteres budaörsi ház értékéből fedezték, 77,5 millió forintba került, és körülbelül 6 millió forint egyéb költségük volt. A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, azért nem tulajdonos a balatoni ingatlanban, mert a révfülöpi házat a házasságkötésük előtt értékesített vagyonból finanszírozta a felesége.

Kocsis sajátos körülmények között még a lakás dokumentumait is megmutatta a portál újságíróinak.

A politikust a Képviselői Irodaházba szervezett találkozóra elkísérte a felesége, az anyósa és a család ügyvédje is, valamint jelen volt a Fidesz-frakció sajtófőnöke. A beszélgetést Kocsisék kamerával és diktafonnal is rögzítették, a frakcióvezető szerint erre azért volt szükség, mert bizalmatlan. Az elhangzottak közléséhez nem járultak hozzá.

Kocsis Máté legutóbbi, 2018-as vagyonnyilatkozatában az szerepel, hogy egy 683 négyzetméteres ingatlanon álló VIII. kerületi lakóház felének a tulajdonosa, emellett 28 millió forintos, a családtagjaitól származó kölcsönről és nyolcmillió forint megtakarításról számol be. A felesége nevén lévő százmilliós értéket képviselő balatoni nyaralóról így a hozzátartozói vagyonnyilatkozatok titkossága miatt semmilyen módon nem értesült eddig a nyilvánosság.

Korábban Lázár János neje is Révfülöpön vásárolt nyaralót, amiről a Direkt36 számolt be 2016-ban. A különbség a két eset között, hogy a Lázár Jánosnak tíz éven át haszonélvezeti joga volt a szintén 1100 négyzetméteres telken álló, 160 négyzetméteres révfülöpi nyaralón, ezért azt neki is fel kellett volna tüntetnie a vagyonnyilatkozatában.

Építészeti Citrom-díj KocsisnakAz UNESCO világörökségi tanácsadó szervezete 2018 májusában illette Citrom-díjjal Kocsis Máté fideszes frakcióvezető józsefvárosi házépítését. Mint ugyanis az Építészfórum és a 24.hu beszámolójából kiderül, az építkezéshez ugyanis a Tisztviselőtelepen található telekről egy műemléki védettségű, 1880-ban épült házat 2017-ben a műemléki hatóság tudta nélkül lebontottak. Az eset azért nem keltett visszhangot annak idején, mert a VIII. kerületben mind Kocsis polgármestersége alatt, mind az őt váltó Sára Botond alatt mindennapossá vált az építési örökség szisztematikus lerombolása. Az elmúlt évtizedben ez Budapest egészére is jellemző.

Az tökéletesen megfelelő, ha az MTVA a saját ügyvédjével készít egy 13 perces interjút.